Coraz więcej młodych osób decyduje się po zakończeniu nauki na założenie własnej działalności gospodarczej. Bycie szefem dla samego siebie jest coraz bardziej popularne w naszym społeczeństwie. Niektórzy decydują się na założenie działalności jednoosobowej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W przypadku wybrania pierwszej z opcji przyszły przedsiębiorca bierze odpowiedzialność za cały swój majątek, a jednocześnie zobowiązuje się za jego dobre i skuteczne, a przede wszystkim przynoszące odpowiednie i oczekiwane zyski zagospodarowanie. Z kolei decydując się na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy pamiętać, że trzeba w późniejszym czasie powołać prezesa oraz zarząd spółki. Dodatkowo wymagane jest także zgłoszenie składu zarządu do krajowego rejestru sądowego. To nie jedyna różnica tych form prowadzenia działalności. Do innych trzeba zaliczyć możliwość wyboru form opodatkowania, obowiązki sprawozdawcze czy ryzyko, które wynika z odpowiedzialności majątkowej. Warto również pamiętać, że w każdej chwili jednoosobową działalność można przekształcić w krajowym rejestrze sądowym w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Działalność jednoosobowa czy spółka?

Formy prowadzenia działalności gospodarczejWarto pamiętać, że rejestracja działalności jednoosobowej, która jest jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej, jest bezpłatna, zatem nie niesie za sobą żadnych płatności za figurowanie w rejestrze przedsiębiorców. Również samo figurowanie jest bardzo proste, gdyż wystarczy wypełnić formularz i przesłać go do firmy zajmującej się wpisywaniem do centralnej ewidencji przedsiębiorców. Temat opłat pojawia się natomiast w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Mianowicie chodzi o opłatę rejestracyjną w wysokości dwustu pięćdziesięciu złotych, którą trzeba uiścić w trakcie przesłania rejestracji do krajowego rejestru sądowego. Jeśli prześlemy same formularze i dokumenty, a opłata nie zostanie uiszczona, wówczas krajowy rejestr sądowy nie będzie w ogóle rozpatrywał takiego wniosku, aż wymagana w ustawie kwota nie pojawi się na koncie sądu.

Sprawozdanie z działalności

Forma prowadzenia działalności gospodarczej w wymiarze jednoosobowym jest zdecydowanie prostsza. Ten fakt potwierdza również obowiązek sprawozdawczy, do którego spółka jest zobowiązana, a firma jednoosobowa jednoznacznie zwolniona. W przypadku jednoosobowej działalności  wystarczy rocznie złożyć deklarację podatkową PIT, a więc standardowy dokument, w którym zawarte są informacje dotyczące rozliczenia za poprzedni rok oraz uwzględniony zysk bądź strata wynikające z prowadzenia tej działalności. Z kolei jeśli mówimy o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, istnieje obowiązek sporządzania rocznego sprawozdania finansowego i przedłożenia go do krajowego rejestru sądowego oraz uiszczenia opłaty w wysokości czterdziestu złotych. Jednak ostateczna decyzja o formie prowadzenia działalności gospodarczej należy do Ciebie i Twoich ewentualnych przyszłych wspólników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here