Wśród produktów bankowych służących do przechowywania i pomnażania nadwyżek finansowych najpopularniejsze są lokaty oraz konta oszczędnościowe. Wielu z nas zastanawia się jednak, co konkretnie wybrać. Przed podjęciem decyzji warto wiedzieć, jakie są najważniejsze różnice między lokatą a kontem oszczędnościowym.

Oferta banków, mimo że już jest duża, wciąż jest poszerzana – można wyróżnić m.in. wiele rodzajów lokat. Także konto oszczędnościowe znajdziemy z różnym oprocentowaniem – stałym lub zmiennym. Trudno wybrać ofertę, która w 100% spełni nasze wymagania i zapewni nam zysk. Przed spotkaniem w banku warto się przygotować i poznać główne różnice między dwoma najpopularniejszymi produktami służącymi do gromadzenia oszczędności.

Konto oszczędnościowe to większa elastyczność

Konto tego typu to połączenie tradycyjnego depozytu i rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Zyskasz wyższe odsetki, ale docenisz też jego elastyczność, której nie zapewni Ci lokata.Oznacza to, że możesz swobodniej gospodarować swoimi pieniędzmi.

W każdej chwili możesz wypłacić lub wpłacić pieniądze bez utraty odsetek. Z drugiej jednak strony konto jest niżej oprocentowane niż lokata. Są też pewne ograniczenia – zwykle bez prowizji możesz dokonać jednej wypłaty miesięcznie. Za kolejne bank pobierze opłatę.

Lokata uczy oszczędzania

Może się wydawać, że lokaty bankowe i rachunki oszczędnościowe nie różnią się za bardzo. Są to produkty stworzone z myślą o gromadzeniu i pomnażaniu oszczędności. Jeśli obawiamy się, że będziemy musieli wpłacać lub wypłacać pieniądze, lepiej wybrać konto oszczędnościowe. Za elastyczność zapłacimy jednak niższym oprocentowaniem.

Jednak to nadal lokata oferuje nam wyższe oprocentowanie, a co za tym idzie zysk. To także świetny sposób na naukę oszczędzania – jeżeli jesteś podatny na pokusę wypłacania środków, teraz zastanowisz się co najmniej dwa razy. Właśnie dlatego mówi się o „zamrażaniu” pieniędzy – musisz żyć tak, jakbyś tych pieniędzy po prostu nie miał (oczywiście na czas trwania umowy z bankiem). Ma to również swoje minusy – na przykład nie wybierzesz się spontanicznie na szybki urlop.

A zatem – co wybrać?

Zarówno lokaty bankowe, jak i konta oszczędnościowe to produkty gwarantujące bezpieczeństwo naszych pieniędzy oraz zysk. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który z tych produktów jest lepszy – wiele zależy od kwoty, jaką chcemy wpłacić, od naszego stylu życia i umiejętności oszczędzania.

Bez względu na to, jaką decyzję podejmiesz, zawsze będzie to bezpieczniejsze i rozsądniejsze wyjście niż przechowywanie gotówki w domu – w skarbonce, puszce czy przysłowiowej skarpecie. Coraz częściej decydujemy się też na oba produkty, dzieląc między nie nasze oszczędności. 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPłatny urlop

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here