Pamięć USB

Pamięć flash USB – znana również jako pamięć USB, napęd kciukowy USB lub pen drive – to przenośne urządzenie pamięci masowej typu plug-and-play, które wykorzystuje pamięć flash i jest wystarczająco lekkie, aby można je było przypiąć do breloka z kluczami. Pamięć flash USB może być używana zamiast płyty kompaktowej. Gdy użytkownik podłącza urządzenie pamięci flash do portu USB, system operacyjny komputera (OS) rozpoznaje urządzenie jako dysk wymienny i przypisuje mu literę dysku.

W pamięci flash USB można przechowywać ważne pliki i kopie zapasowe danych, przenosić ulubione ustawienia lub aplikacje, przeprowadzać diagnostykę w celu rozwiązywania problemów z komputerem lub uruchamiać system operacyjny z rozruchowego dysku USB. Napędy obsługują systemy Microsoft Windows, Linux, MacOS, różne smaki Linuksa i wiele boot ROM-ów BIOS-u.

Początki pamięci flash

Pierwszy napęd flash USB pojawił się na rynku w 2000 r. i miał pojemność 8 megabajtów (MB). Obecnie napędy mają pojemność od 8 gigabajtów (GB) do 1 terabajta (TB), w zależności od producenta, a w przyszłości oczekuje się, że pojemność osiągnie 2 TB.

Pamięć w większości napędów flash USB to komórki wielopoziomowe (MLC), które wytrzymują od 3000 do 5000 cykli kasowania. Niektóre napędy są jednak wyposażone w pamięć typu single-level cell (SLC), która obsługuje około 100 000 zapisów.

Sposób użytkowania pamięci flash USB również wpływa na jej żywotność. Im więcej użytkowników usuwa i zapisuje nowe dane na urządzeniu, tym bardziej prawdopodobne jest, że ulegnie ono degradacji.

Więcej informacji o sprzęcie znajdziesz na https://techpolska.pl/.

Specyfikacje USB

Istnieją trzy główne specyfikacje USB, przez które mogą się łączyć pamięci flash USB: 1.0, 2.0 i 3.0. Każda publikacja specyfikacji pozwala na szybszy transfer danych niż poprzednia wersja. Oprócz tych trzech wersji było również kilka przedpremierowych wydań i różnych aktualizacji.

USB 1.0 został wydany w styczniu 1996 roku. Był dostępny w dwóch wersjach:

  • USB 1.0 low-speed: Zapewnia szybkość przesyłania danych 1,5 megabitów na sekundę (Mbps).
  • USB 1.0 high-speed: zapewnia szybkość transferu danych 12 Mb/s.

Wersja 1.1, uaktualnienie, które poprawiło różne problemy w wersji 1.0, została wydana we wrześniu 1998 roku i została szerzej przyjęta.

USB 2.0, znany również jako Hi-Speed USB, został wydany w kwietniu 2000 roku. Został on opracowany przez USB 2.0 Promoter Group, organizację kierowaną przez Compaq, Hewlett-Packard (obecnie Hewlett Packard Enterprise), Intel, Lucent Technologies, Microsoft, NEC Corp. i Philips. USB 2.0 charakteryzuje się maksymalną szybkością transferu danych 480 Mbps. Dzięki temu wydajność wzrosła nawet 40-krotnie. Jest wstecznie kompatybilny, więc dyski flash USB wykorzystujące oryginalną technologię USB mogą łatwo przejść.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here