emeryt

Wszyscy, a szczególnie osoby dorosłe, powtarzają, że nie mogą doczekać się zasłużonej emerytury. Niektórzy odliczają lata, następnie miesiące, a potem dni do wyczekiwanego odpoczynku. Duża część osób dopiero zaczyna korzystać z życia, udając się do miejsc, o których zawsze marzyli, aby tam pojechać. Inni uczęszczają na basen, do teatru czy na spotkania ze swoimi znajomymi. Jednak jest również grupa ludzi, którzy bez zadowolenia kończą zawodową pracę. W niektórych miejscach pracy pracodawcy chętnie przyjmują emerytów do wykonywania obowiązków. Co zrobić jednak w sytuacji, kiedy pracodawca nie będzie chciał podjąć współpracy ze świeżo upieczonym emerytem bądź emerytką. Okazuje się, że są różne opcje pracy dla emeryta w domu. Jeśli dana osoba pragnie oprócz codziennych obowiązków jeszcze poświęcić się dodatkowym obowiązkom zawodowym, wówczas może takie prace wykonywać w swoim mieszkaniu, które popularne nazywane są chałupnictwem.

Rodzaje prac chałupniczych

emerytChałupnictwo to jeden ze sposobów, z jakiego może skorzystać osoba przebywająca na zasłużonej emeryturze. Zatem które na przykład zajęcia przyświecają pracy w domu? Do takich prac z pewnością możemy zaliczyć chociażby składanie długopisów, adresowanie kopert czy konserwacji różnych przedmiotów. Również emeryci mogą być poproszeni o składanie różnych zabawek, saszetek oraz  innych rękodzieł. Jeśli kobieta bądź mężczyzna pracowali w biurze i są w biegli w poruszaniu się po komputerze jak również sieci internetowej, wówczas mogą pokusić się o pracę polegającą na przepisywanie tekstu drukowanego na komputer i wysyłanie wiadomością mailową gotowej pracy do zleceniodawcy. Warto również przy tym zaznaczyć, że często emeryci proszą o pomoc w tych pracach jakąś osobę z rodziny, najlepiej mieszkańca domu, dzieląc się z tymi osobami zarobionymi pieniędzmi. Dana praca domowa jest oczywiście wyborem samej zainteresowanej osoby. Ważne jest to, aby nie wybrała sobie takiej pracy, która będzie powodowała nadmierne zmęczenie czy problemy ze zdrowiem. Tak, aby nie okazało się, że zarobione pieniądze trzeba będzie wydać w aptece na niezbędne leki czy maści przeciwbólowe.

Podpisz umowę

Jeśli zdecydujemy się już na jakąkolwiek pracę dla emeryta w domu, warto wtedy podpisać stosowną umowę, aby nie okazało się, że będzie to praca syzyfowa. A taka umowa powinna być z kolei zawarta na piśmie i nie wolno zapomnieć o tym, aby był w niej zawarty zapis z określeniem rodzaju umowy i jej podstawowych warunków. Dodatkowo warto pokusić się również o takie zapisy jak rodzaj pracy, a także informacją dotyczącą  terminu jej rozpoczęcia oraz odpowiednich zasad wynagradzania. Umowę chałupniczą można podpisać podobnie jak zwykłą – na okres próbny, na czas określony, na przykład na 2 lata oraz na okres bezterminowy. Tutaj jednak trzeba mieć na uwadze, że zdanie należy także od przyszłego potencjalnego pracodawcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here