Skuteczne sposoby na oszczędne ogrzewanie domu

Wraz z nadchodzącym sezonem grzewczym mnóstwo osób zastanawia się nad skutecznymi metodami pozwalającymi na obniżenie rachunków za ogrzewanie. W tym artykule omawiamy niektóre z nich.

Niezależnie od tego, czy mieszkamy w bloku mieszkalnym czy w domu jednorodzinnym, w okresie jesienno zimowym musimy zapewnić odpowiednio wysoki poziom temperatury we wnętrzu. Oczywiście w naszej szerokości geograficznej każdy budynek mieszkalny musi być wyposażony w sprawnie funkcjonującą instalację grzewczą. Jak powszechnie wiadomo ogrzewanie w tym roku będzie stosunkowo drogie, dlatego warto zastanowić się nad sposobami, dzięki którym można lepiej wykorzystywać produkowane ciepło. Można w tym celu wprowadzić trochę prostych zmian, a można również zainwestować w odpowiednie instalacje. Jedną z najskuteczniejszych metod na oszczędne ogrzewanie domów jednorodzinnych jest montaż systemu rekuperacji. I właśnie tym zagadnieniem zajmiemy się w pierwszej kolejności.

Rekuperacja – dlaczego to się opłaca

Systemy rekuperacji stają się w Polsce coraz popularniejsze. Nic w zasadzie w tym nie ma szczególnego – rekuperacja pozwala bowiem na ograniczenie wydatków na ogrzewanie nawet o kilkadziesiąt procent. Jak działa taka instalacja?

Rekuperacja jest rodzajem wentylacji mechanicznej. System odpowiedzialny jest za systematyczną wymianę powietrza w budynku, w którym jest zainstalowany. Oczywiście każdy budynek mieszkalny musi być wyposażony w sprawnie funkcjonującą wentylację. Rekuperacja oprócz tej zasadniczej funkcji realizuje również wymianę ciepła pomiędzy powietrzem wychodzącym z budynku, a powietrzem do niego napływającym. W tradycyjnych systemach wentylacji energia wykorzystana na podgrzanie powietrza we wnętrzach jest bezpowrotnie tracona, gdy jest ono usuwane z budynku. W systemach rekuperacji podgrzane zużyte powietrze ogrzewa świeże partie powietrza. Dzięki temu instalacja grzewcza ma dużo mniej pracy. Efektem tego jest obniżenie zużycia paliwa, wykorzystywanego do zasilania urządzenia grzewczego. Rekuperacja jest absolutnym must have w domach pasywnych oraz energooszczędnych. Oczywiście montaż systemu rekuperacji wiąże się z określonymi wydatkami, niemniej biorąc pod uwagę aktualne ceny surowców energetycznych inwestycja ta bardzo szybko się zwraca.

Zastanawiasz się nad montażem rekuperacji w swoim domu? Serdecznie zapraszamy do kontaktu z którymś z oddziałów firmy Rekuperatory ASK.
Przemyślhttps://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-przemysl/
Leżajskhttps://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-lezajsk/
Wrocławhttps://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-wroclaw/

Proste triki na tańsze ogrzewanie

Dawniej do oszczędzania na ogrzewaniu przykładało się na ogół niewielką wagę ze względu na stosunkowo niskie ceny energii. Jednak obecne wysokie ceny surowców energetycznych sprawiają, że oszczędzać na ogrzewaniu po prostu się opłaca. Jakie metody warto stosować, aby zminimalizować rachunki za ogrzewanie? Poniżej podajemy kilka z nich.
Sposób wietrzenia mieszkania – gdy planujesz wietrzenie mieszkania, najlepiej jest to robić szybko i intensywnie, tak by jak najszybciej wymienić powietrze w mieszkaniu bez wychładzania wyposażenia oraz ścian budynku.
Odpowiednie nastawy grzejników – jeśli w mieszkaniu zastosowane są głowice termostatyczne warto zadbać o ich prawidłowe nastawienie. Głowica termostatyczna dostosowuje moc grzewczą grzejnika do aktualnej temperatury w pomieszczeniu. Wiele osób ma odruch częstego manipulowania głowicą termostatyczną – gdy w pomieszczeniu jest zbyt ciepło, jesteśmy skłonni do zbyt mocnego ograniczenia przepływu, z kolei, gdy mieszkanie się za bardzo schłodzi, niejednokrotnie głowicę ustawia się na maksymalne nastawy. Tymczasem warto wiedzieć, że najbardziej ekonomiczne jest jednostajne ogrzewanie mieszkania. Najlepiej zatem zastosować niewielkie, ale wystarczające nastawy na grzejnikach i zapomnieć o nich na cały sezon grzewczy :).

Nie zasłaniaj grzejników – zasłanianie grzejników firaną lub zasłoną sprawia, że ogrzewają one raczej przestrzeń między materiałem, a przeszkleniem. Jak nietrudno się domyśleć jest to spora strata energii cieplnej. To właśnie dlatego oszczędne osoby, odsłaniają w zimie grzejniki. Oczywiście zastawianie grzejników meblami lub innymi elementami wyposażenia zdecydowanie jest niewskazane, jeśli pragniemy oszczędnie ogrzewać.
Zmniejsz temperaturę w mieszkaniu – oczywiście jest to najlepsza metoda na oszczędzanie, obniżenie na stałe temperatury nawet o jeden stopień celsjusza będzie miało bezpośredni wpływ na rachunki. To właśnie dlatego wiele placówek państwowych w tym roku zdecydowało się na obniżenie temperatury w użytkowanych budynkach. W mieszkaniu warto zadbać o niższą temperaturę szczególnie w sypialni – zresztą w niższej temperaturze lepiej wypoczywamy podczas snu.
Stosuj sterownik tygodniowy – zainstalowanie programatora pozwala na staranne planowanie pracy instalacji grzewczej w mieszkaniu. Dzięki temu można ustawić niższą temperaturę w mieszkaniu, gdy nikt w nim nie przebywa – najczęściej w trakcie dnia, gdy dorośli są w pracy, a dzieci w szkole.
Ogranicz korzystanie z niektórych pomieszczeń – szczególnie w większych mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych w okresie zimowym można zrezygnować z korzystania z niektórych pokoi. To bardzo skuteczna metoda na cięcie kosztów ogrzewania.

Jak wynika z powyższych zaleceń w dobie rosnących cen energii nie jesteśmy całkowicie bezbronni. Stosując w/w metody możemy z powodzeniem ograniczać koszty ogrzewania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here