Choć od lat liczba uczelni w Polsce raczej się nie zwiększa, to część z nich do swojej oferty edukacyjnej dokłada kolejne kierunki studiów, najczęściej takie, które są obecnie popularne wśród absolwentów szkół średnich. Uczelnie szukają także studentów w różnych miejscach, stąd rosnąca liczba kierunków, które można studiować online.

Stacjonarnie czy przez Internet

Najczęściej studenci decydują się na studia w trybie dziennym. Na takie studia decyduje się większość maturzystów, zwłaszcza tych, którzy decydują się np. na studiowanie medycyny czy prawa. Większość kierunków jest dostępna także w trybie wieczorowym czy weekendowym, dzięki czemu studenci mogą łączyć pracę oraz studia.

Uczelnie w swojej ofercie mają także kierunki dla osób, które chcą studiować zdalnie. Takich kierunków nie ma zbyt wielu, jednak w wielu zestawieniach uczelnie pokazują, które kierunki są udostępniane w takim trybie. Coraz popularniejsze są również studia w języku obcym, głównie po angielsku.

Studia po polsku czy po angielsku

Według statystyk ponad 90% kierunków na polskich uczelniach to kierunki, na których edukacja odbywa się w języku polskim. Niektóre uczelnie otwierają kierunki, także w ramach studiów podyplomowych, gdzie nauka prowadzona jest po angielsku. Takimi kierunkami są zazwyczaj studia ekonomiczne czy z zakresu szeroko pojętych finansów.

Na studia w Polsce mają także szansę obcokrajowcy. Uczelnie swoją ofertę kierują także do nich, oferując niejednokrotnie także przyspieszony kurs językowy, dzięki czemu studenci mogą studiować po polsku. Część studentów-obcokrajowców decyduje się jednak na studia po angielsku.

Jakie kierunki wybierają potencjalni studenci?

Oferta edukacyjna na uczelniach jest bardzo rozbudowana. Jednak są kierunki, które pojawiają się na wielu uczelniach, także mniejszych czy prywatnych, które w ofercie edukacyjnej znalazły się tylko ze względu na ich popularność wśród maturzystów.

Na uczelniach pojawiają się nowe kierunki z zakresu zarządzania, prawa europejskiego czy bezpieczeństwa, po którym można pracować w administracji państwowej lub prowadzić zajęcia w szkołach. Ze względu na popyt na trenerów i coachów, także kierunki przygotowujące do pełnienia takiej roli są coraz powszechniej dostępne.

Artykuł powstał ma podstawie materiałów znalezionych na www.uczelnie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here