Chwasty w kukurydzy – sposoby zwalczania

Kukurydza jest rośliną jednoroczną, okopową, a także należącą do grupy zbóż. Używa się jej jako paszy dla zwierząt albo pokarmu dla człowieka – posiada wysoką wartość energetyczną.

Plantacja tej rośliny wymaga specjalistycznej opieki związanej z odchwaszczaniem, ponieważ chwasty powodują jej deformację i wolniejszy wzrost. Zagrażają kukurydzy między innymi następujący intruzi: włośnica, perz właściwy, chwastnica jednostronna, szarłat szorstki, komosa biała, przytulia czepna, chaber bławatek i gorczyca polna. Częstą praktyką przeciwdziałającą zajęciu pola uprawnego przez niepożądane rośliny jest przeprowadzanie zabiegów herbicydowych. Herbicydy są to chemiczne środki chwastobójcze o działaniu selektywnym (niszczą tylko i wyłącznie część roślin) albo nieselektywnym (niszczą wszystkie rośliny). W przypadku kukurydzy podaje się je dolistnie lub doglebowo. Bardzo istotne jest stosowanie tych preparatów zgodnie z zaleceniami producenta, mianowicie użycie je w określonym momencie rozwojowym roślin. Przed wyborem konkretnego środka herbicydowego należy też rozpoznać, jakie gatunki chwastów pustoszą nasze pola uprawne.

Jaki środek chwastobójczy proponujemy na chwasty w kukurydzy?

środek chwastobójczy

Naszym wyborem na oprysk pola uprawnego jest Metodus 650 WG, herbicyd składający się z trzech niezwykle skutecznych substancji czynnych (izoflaksutol, mezotrion, terbutylazyna) i działający zarówno dolistnie, jak również doglebowo. Środek chwastobójczy Metodus 650 jest bardzo sprawny: zaczyna działa po kilku dniach, obumarcie chwastów następuje po około dwóch tygodniach. Należy go zaaplikować najpóźniej trzy dni po siewie kukurydzy (jest to środek przedwschodowy).

Metodus 650 WG jest idealnym rozwiązaniem na chwasty w kukurydzy. Warto o tym środku chwastobójczym poczytać więcej na naszej stronie internetowej (pod wskazanym linkiem znajduje się na przykład pełen wykaz chwastów, na które działa).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here