Co po maturze?

Wiele młodych osób zastanawia się nad swoją przyszłością. Zwykle już w szkole podstawowej chłopcy oraz dziewczyny muszą zmierzyć się z pytaniem osób dorosłych, co będą robić w przyszłości, jakie mają plany na swoje życie. Najpierw jednak muszą przejść kolejne szczeble swojej kariery naukowej – a więc szkołę podstawową, a następnie szkołę średnią. Do niedawna było to również gimnazjum, które obecnie jest wygaszane. Część młodych osób na kilka lat przed maturą już wie, co będzie robić właśnie po maturze. Niektórzy nie mają pojęcia, a nawet się nad tym jakoś głęboko nie zastanawiają. Podchodzą do tematu matury jako do ważnego egzaminu, a dopiero po uzyskaniu wyniku myślą co robić dalej. A wyjść jest co najmniej kilka.

 

Studia czy podjęcie pracy?

Co po maturze?A więc co po maturze mogą robić młode osoby? To tak naprawdę zależy od indywidualnego podejścia danej osoby, jego ambicji zawodowych czy naukowych. Są osoby bardziej zdolne, dla których podjęcia studiów na swoim ulubionym kierunku nie będzie stanowiło żadnej przeszkody. Są z kolei uczniowie, którym nauka nie idzie albo po prostu marzą już o podjęciu pracy zawodowej i zarabianiu własnych pieniędzy. Niektórzy mają obiecane od swoich rodziców, że zaraz po ukończeniu szkoły średniej przejmą ich firmę, zatem po prostu na naukę nie mieliby czasu. Inni pragną zdobywać wiedzę, poszerzać horyzonty, spotykać się z kolegami czy koleżankami, zatem decydują się na studia licencjackie bądź magisterskie. I tutaj również pojawia się temat dotyczący kwestii finansowych. O ile podjęcie studiów zaocznych nie wiąże się z wielkimi odpłatnościami, a jedyne koszty stanowi czesne, a także dojazd na uczelnię bądź zakup niezbędnych książek, które równie dobrze można spokojnie wypożyczyć. O tyle decyzja studiowania w trybie dziennym pociąga za sobą szereg płatności. Przede wszystkim osoby studiujące zaocznie, a więc w soboty i niedziele, mogą spokojnie pracować w tygodniu i zapracować sobie na dalszą naukę. Osoby studiujące dziennie nie mają takiej możliwości. Niektórzy podejmują pracę weekendową na przykład w pubach czy restauracjach, a w skrajnych przypadkach decydują się na roznoszenie ulotek. Jednak w związku w tym, że na pracę mogą poświęcić zdecydowanie mniej czasu, to również zarobek nie jest do końca satysfakcjonujący.

Decyzja w ostatniej chwili

Zadając sobie pytanie, co po maturze będę robił, warto zastanowić się nad priorytetami w swoim życiu,a także nad wartościami, którymi do tej pory się kierowałem. Przede wszystkim to co będę robił w przyszłości, ma być moją wielką pasją. Nie można na siłę się uszczęśliwiać. Najważniejsze jest to, aby zajmować się tym, z czego będę w pełni zadowolonym i co mnie będzie satysfakcjonowało i dodawało motywacji w codziennym, często szarym życiu. Dlatego warto nad tym zastanawiać się już wcześniej, niż odkładać tę decyzję na ostatnią chwilę, bowiem może ona okazać się decyzją nie do końca przemyślaną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here