Czym jest Ethereum i jak działa

Wprowadzenie na rynek różnych kryptowalut wzbudziło zainteresowanie wielu ludzi na świecie – zwłaszcza tych, którzy interesują się technologią i inwestowaniem, a jedną z nich, która naprawdę zaczęła zdobywać na popularności, jest Ethereum.

Czym jest Ethereum?

Ethereum to sieć operująca na tokenach ETH, które są podobne do bitcoinów otrzymywanych w ramach sieci Bitcoin. Ethereum zostało stworzone przez Vitalika Buterina w 2015 roku. Celem Ethereum jest budowanie i wdrażanie aplikacji, które są zdecentralizowane i otwartoźródłowe. Etheru, czyli natywną walutę Ethereum można używać do płacenia za usługi, takie jak moc obliczeniowa, która jest wymagana przed dodaniem bloku do łańcucha bloków, oraz do uiszczania opłat transakcyjnych. Zobacz: Gdzie kupić Ethereum

Jedną z najważniejszych zalet Ethereum jest to, że jest ono przydatne w przypadku konieczności tworzenia i budowania aplikacji rozproszonych oraz inteligentnych kontraktów.

Ethereum zdołało się ostatnio znacząco rozwinąć dzięki swojemu ekosystemowi, w którym prężnie działają dApps w takich dziedzinach jak finanse (zdecentralizowane aplikacje finansowe, DeFi), sztuka i kolekcjonerstwo (tokeny niezbywalne, NFT), gry i technologia. Dzięki tym obszarom Ethereum mogło w 2021 r. odnotować wzrost aż o 510%, podczas gdy Bitcoin wzrósł jedynie o 93%.

Czy powinienem zainwestować w Ethereum?

Jak w przypadku wielu rzeczy, wartość Etheru jako inwestycji finansowej nie jest tak jednoznaczna. Jeśli proof-of-stake stanie się dominującym modelem w 2022 roku, ceny Etheru mogą spaść, ponieważ przejście z wypłat za wydobycie na roczne dywidendy dla udziałowców w ramach proof-of-stake może zrazić niektórych użytkowników, powodując sprzedaż swoich monet z powodu niepewności. Buterin wspomniał również, że aby zostać pierwszym udziałowcem, potrzeba będzie około 1000 ETH – czyli ponad 800 000 USD. Jeśli kupno udziału z prawem głosu w przyszłym blockchainie Ethereum (2.0) będzie kosztować prawie milion dolarów, wielu drobnych inwestorów może się poczuć pominiętych.

Wszystko to ma znaczenie tylko wtedy, gdy inwestujesz w Ether wyłącznie ze względu na jego wartość finansową. Jeśli jesteś zainteresowany Ethereum ze względu na jego zastosowania, to jest to zupełnie inna historia. Niezależnie od tego, czy chcesz korzystać z DApps, czy zbudować własne aplikacje oparte o ETH, będziesz musiał zainwestować w kryptowalutę, a to może być kosztowne, bowiem nawet proste transakcje mogą kosztować od 10 do 40 dolarów co może być wystarczające, aby zniechęcić do eksperymentowania jako zainteresowany inwestor lub twórca aplikacji.

Po więcej porad udaj się do serwisu o kryptowalutach beatcoin.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here