Jeszcze kilkanaście lat temu decyzja młodej osoby o podjęciu studiów spotykała się z wielkim aplauzem ze strony rodziców oraz niemal całej rodziny. Bywało tak, że jeśli osoba pochodziła z małej wioski, wówczas następowało również poruszenie w większym gronie społeczeństwa, bowiem każdy z każdym się dobrze znał i był na stopie koleżeńskiej. Z kolei w dzisiejszych czasach decyzja o kontynuacji nauki w szkole wyższej nie jest niczym szczególnym, a raczej stoi na porządku dziennym. A nawet można powiedzieć dosadniej, że osoba, które po szkole średniej nie decyduje się na dalsze kształcenie, należy wręcz do wyjątków i traktuje się tę osobę jako nieudacznika czy patrzy się na nią trochę pogardliwie jako na osobę leniwą i niewykształconą. Wybierając już studia należy pamiętać, że nie wszystkie kończą się dyplomem magistra. Często studia na danym kierunku są jedynie na poziomie licencjackim, lub są również przypadki, że na danej uczelni można zdobyć tytuł licencjata, a studia magisterskie właśnie w tym kierunku można podjąć na innej uczelni, na przykład oddalonej o kilkanaście czy nawet kilkaset kilometrów. Zatem zanim zdecydujesz się na wybór swojego ulubionego kierunku, zastanów się dwa razy i zobacz na korzyści oraz ewentualne zagrożenie wynikające z twojego potencjalnego ostatecznego wyboru.

 

Renoma uczelni jest bardzo ważna

Dyplom magistraCzęsto można spotkać się z opinią, iż ze względu na masowość podejmowanych decyzji o kontynuacji nauki na poziomie szkoły wyższej, ranga dyplomu zdecydowanie się obniżyła. Szczególnie mowa tutaj o studiowaniu w trybie zaocznym, gdzie niemalże każda zapisana osoba, która chodzi na część zajęć, otrzyma dyplom. Padają nawet zarzuty, że dzieje się tak dlatego, iż studenci zaoczni płacą za studia, a więc nie wypada, aby nie otrzymali za te pieniądze promocji wynikającej z dyplomu, dla którego przecież podjęli dalsze kształcenie. Zupełnie inaczej jest w sytuacji, jeśli dyplom z ukończenia studiów magisterskich zdobyty został na cenionej w regionie i wykwalifikowanej uczelni. Stanowi to szansę na zdobycie całkiem dobrze płatnej pracy w dobrze prosperującej i znanej na rynku firmie z danej dziedziny posiadanego wykształcenia.

Dyplom magistra studiów dziennych czy zaocznych?

W Polsce panuje przekonanie, że podjęcie nauki na studiach dziennych jest bezpłatne, natomiast studiowanie w trybie zaocznym wymaga dużych nakładów finansowych. Jednak okazuje się, że ta często powtarzana wersja nie jest do końca prawdziwa. Bowiem faktycznie, studia zaoczne kosztują, natomiast istnieje możliwość podjęcia w trakcie kształcenia pracy tygodniowej w pełnym wymiarze czasowym na umowę o pracę. Studiując dziennie na jednej z państwowych uczelni studenci co prawda są zwolnieni z płacenia czesnego, jednakże koszty studiowania są o wiele wyższe. Dlaczego? A  no dlatego, że pojawiają się na przykład opłaty za mieszkanie w akademikach. A takie mieszkanie to koszty rzędu od kilkuset do nawet dwóch tysięcy złotych. Trzeba zapłacić przecież czynsz za mieszkanie, wyżywienie, napoje, zakup wymaganych książek oraz transport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here