Wiele osób z utęsknieniem czeka na osiągnięcie wieku emerytalnego. Jedni czekają dlatego, aby móc wreszcie prowadzić spokojne życie, oparte na odpoczynku, a także realizowania swoich pasji, na które podczas pracy zawodowej nie było po prostu czasu. Inni marzą o bawieniu swoich wnuków, a jeszcze inni ten czas poświęcają spotkaniami ze znajomymi, wyjściami do kina czy teatru lub wyjazdami na różne wycieczki, na przykład należąc do takich organizacji jak koło emerytów i rencistów. Jednak trzeba przyznać, że nie wszystkich emerytura cieszy, a mówiąc ściślej pieniądze, które otrzymują za swoje długie lata ciężkiej pracy. Kiedy emeryci czekają na informację jaką kwotę otrzymają przebywając na emeryturze, zwykle otrzymują podaną kwotę brutto. Zatem od razu zabierają się za obliczanie emerytury netto, a więc kwoty, jaką faktycznie otrzymają do ręki. Nie wszyscy jednak potrafią znaleźć sposób, jak taką kwotę dokładnie wyliczyć.
Formalności rozliczeniowe
Zanim emeryci zabiorą się za obliczanie kwoty, które będą otrzymywać w systemie comiesięcznym, muszą również pamiętać, że podlegają wiążą się z opodatkowaniem podatkiem PIT podobnie jak to ma miejsce w przypadku otrzymywania wynagrodzenia za pracę. Zatem urzędy w danej miejscowości, do której należy przyszły bądź obecny emeryt, które ostatecznie są odpowiedzialne za wypłacenie świadczenia emerytalnego, są niejako odpowiedzialne do odprowadzania należnych zaliczek. W efekcie jest to dobra informacja dla emeryta, który w konsekwencji nie musi się samodzielnie rozliczać, gdyż PIT do urzędu skarbowego wysyła za niego zakład ubezpieczeń społecznych. Jeżeli w sytuacji, gdy zainteresowany emeryt chce odliczyć jeden proc. Przekazując do na jakąś fundację bądź inną organizację pożytku publicznego, to również może skorzystać z takiego rozwiązania. Wówczas taka osoba jest zobowiązania do wypełnienia odpowiedniego formularza, ale na szczęście jest ta osoba zwolniona z wypełniania całego zeznania podatkowego.
Jak wyliczyć emeryturę netto?
Aby obliczyć emeryturę netto, musimy wiedzieć, że zaliczka pobrana na podatek PIT jest w wysokości osiemnastu procent. Jeśli otrzymamy daną kwotę, wówczas należy ją podzielić przez dwanaście, a więc przez liczbę wszystkich miesięcy w roku. Wynik, który zostaje uzyskany w wyniku odpowiednich obliczeń należy oznacza kwotę którą należy odliczyć od naszej emerytury. Ostateczna kwota, która się wygeneruje, oznacza wysokość emerytury netto. Jeśli chodzi z kolei o składki i podatki, które są w każdym wypadku odprowadzane od emerytury, to jest to podatek dochodowy PIT, a także składka na ubezpieczenie zdrowotne. A więc przykładowo w przypadku otrzymania emerytury w kwocie brutto tysiąca sześćset złotych, wówczas do ręki otrzymamy ostatecznie tysiąc trzysta trzydzieści osiem złotych, a więc w tym wypadku emerytura zostanie pomniejszona o dwieście sześćdziesiąt dwa złote.