Fundusze ETF (ang. Exchange Traded Fund) to wyjątkowo popularny produkt inwestycyjny, który pozwala inwestorom na dostęp do rozmaitych aktywów, np. surowców, indeksów giełdowych, akcji czy obligacji. Wyróżnikiem ETF-ów jest fakt, iż łączą one w sobie cechy funduszy inwestycyjnych i akcji. Dzięki temu jest to doskonały sposób na inwestycję zarówno dla osób początkujących jak i bardziej doświadczonych. W niniejszym artykule dokładnie wyjaśniamy, czym są fundusze ETF, jak można je kupić oraz z jakim poziomem ryzyka wiążą się tego typu inwestycje.
Czym są i jak działają fundusze ETF?
ETF to skrót od angielskiej nazwy „Exchange Traded Fund” – fundusz notowany na giełdzie. Elementem wyróżniającym ETF-y jest fakt, iż funkcjonują one na podobnych zasadach co klasyczne fundusze inwestycyjne. Najważniejszą różnicą jest jednak to, iż są one notowane na giełdzie. Oprócz tego, mają one za zadanie odwzorowywać notowania konkretnych indeksów giełdowych – obligacji, akcji, metali szlachetnych i innych surowców.
Inwestycja w ETF pozwala na bardzo szybką dywersyfikacja portfela inwestycyjnego, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, iż początkujący inwestor, który zdecyduje się na inwestycję w fundusz ETF bez właściwego przygotowania może stracić wszystkie zainwestowane przez siebie środki.
Atutem zakupu funduszy ETF jest z kolei to, iż jest tutaj dość niski próg wejścia, dlatego jest to dobry wybór dla początkujących inwestorów chcących przetestować w praktyce swoje umiejętności.
Jak kupić fundusz ETF?
Wielu początkujących inwestorów zastanawia się, jak kupić ETF – trzeba pamiętać o właściwym przygotowaniu do takiej inwestycji. W pierwszej kolejności trzeba otworzyć rachunek inwestycyjny na jednej z platform transakcyjnych. Są to podmioty pośredniczące w transakcjach zakupu i sprzedaży ETF-ów. W tym momencie liczba tego typu firm jest duża, dlatego znalezienie profesjonalnego brokera nie powinno być trudne.
Po aktywowaniu konta na wybranej platformie należy wybrać odpowiedni fundusz ETF. Przed wyborem danego ETF-u warto zweryfikować jego historię, skład portfela, wydajność czy poziom kosztów. Wszystkie te informacje są istotne w kontekście opłacalności naszej inwestycji. Gdy będziemy mieć pewność co do zakupu danego ETF-u, nie pozostaje nic innego jak zrealizować zlecenie. Potem trzeba też oczywiście monitorować wydajność inwestycji. Warto korzystać z narzędzi analitycznych oraz uważnie śledzić aktualności rynkowe i wskaźniki by mieć pewność, że stopa zwrotu jest wystarczająca.
Wybór funduszu ETF – na co zwrócić uwagę?
Wybór funduszu ETF to bardzo istotna kwestia. Podczas podejmowania tej decyzji trzeba mieć na uwadze szereg kwestii. Mowa tutaj np. o sprecyzowaniu własnych celów inwestycyjnych. Dobrze jest zastanowić się, jakie cele chcielibyśmy osiągnąć dzięki realizowanej inwestycji oraz czy ma to być perspektywa krótko- czy długoterminowa.
Przed wyborem jednostki ETF warto też zweryfikować, jak radził on sobie w przeszłości. W przypadku, gdy jego wydajność była zadowalająca, jest to sygnał, iż cieszył się on znaczną popularnością wśród inwestorów, a zatem warto zdecydować się na jego zakup.