gdzie ulokować oszczędności

Sposób przechowywania oszczędności nie jest obojętny, ponieważ można nie tylko zyskać, ale także stracić. Gdzie ulokować oszczędności? Odpowiedź na tak postawione pytanie zależy od kilku czynników. Czy miałoby to być na przykład na chwilę, czy na wiele lat. Od tego zależy forma lokowania oszczędności.

Wychodząc z założenia, że oszczędności miałyby sobie leżakować i przynosić stuprocentowo pewny i bezpieczny zysk, należałoby wziąć pod uwagę lokatę długoterminową lub obligacje. Oprocentowanie może nie jest duże, ale za to pewne, a te sposoby lokowania oszczędności są pozbawione ryzyka. Różnią się jednak w szczegółach, zwłaszcza wówczas, gdy zawarte w umowie postanowienia nie zostaną dotrzymane.

W przypadku zerwania lokaty długoterminowej trzeba liczyć się z utratą całości lub części odsetek, co zależy od tego, w który banku była ona założona. Jeżeli obligacje zostaną z różnych względów sprzedane przed ustalonym terminem, to konsekwencją tego będzie zmniejszenie
oczekiwanego zysku o jeden procent. Warto podkreślić, że obligacje są sprzedawane za pośrednictwem biur maklerskich lub bezpośrednio w banku PKO BP.

Oszczędności można ulokować także w inny sposób, ale trzeba liczyć się z tym, że będzie on obarczony ryzykiem. Zarówno fundusze inwestycyjne, jak i giełda papierów wartościowych nie tylko nie gwarantują stuprocentowego bezpieczeństwa kapitałowi, ale także zachodzi realna obawa, że przy niekorzystnym zbiegu okoliczności można stracić całość lub część środków.

Oszczędności można ulokować, kupując obrazy czy inne dzieła sztuki, nabywając nieruchomości, kolekcjonując unikatowe gatunki win czy inwestując w obligacje korporacyjne. Metod jest bardzo dużo. Trzeba jednak wybierać rozsądnie i nie sugerować się obietnicami krociowych zysków, bo są one mało realne. Lepiej mieć mniejszy procent, ale za to pewny. Przecież nie po to się oszczędzało, żeby za sprawą nieprzemyślanego posunięcia stracić pieniądze. Na pierwszym miejscu należy postawić bezpieczeństwo, a dopiero później perspektywę zysków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here