gdzie ulokować oszczędności

Emerytura. To taki odległy czas i jakaś abstrakcja. Jednak nadejdzie, a wówczas dobrze byłoby mieć zasoby finansowe, które pozwoliłyby na godziwe warunki życia. Jak oszczędzać na emeryturę? Odpowiedzi na to pytanie powinni szukać przede wszystkim ludzie młodzi, ponieważ to oni mają największe szanse na odłożenie znacznych kwot, pod warunkiem, że będą konsekwentni w swoich postanowieniach i nie wypłacą zgromadzonych pieniędzy.

Jednym ze sposobów oszczędzania pieniędzy na emeryturę jest odkładanie ich w banku na przykład na lokacie. Jeżeli ten proces miałby trwać wiele lat, to nawet kosztem niższego oprocentowania warto wybrać najbezpieczniejszą formę oszczędzania. W sytuacji, gdyby w ciągu długiego czasu cokolwiek nieprzewidzianego się wydarzyło, funkcjonuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny, dzięki któremu istniałaby szansa na odzyskanie pieniędzy.

Osoby, które chciałyby oszczędzać na emeryturę, nie powinny podejmować ryzykownych działań, ponieważ zamiast obiecywanych zysków, mogłyby spotkać się z sytuacją, że nie tylko niczego nie zyskały, ale wręcz straciły albo cały kapitał, albo jakąś jego część.

Dobrze byłoby wyjść z założenia, że na emeryturę warto odkładać, ponieważ dzięki oszczędnościom można zapewnić sobie komfort psychiczny i nie obawiać się tego, że będzie to najgorszy okres w życiu. Już samo przejście na emeryturę dla niektórych osób bywa mało komfortowe, więc dokładanie sobie nowego stresu całkowicie pozbawi przyjemności z niechodzenia do pracy.

Jak oszczędzać na emeryturę? Przede wszystkim konsekwentnie, z pełną świadomością tego, że za przyznawane przez państwo emerytury nie sposób się utrzymać, a co więcej, nie myśleć, że jest to tak odległe, iż nierealne. Warto oszczędzać systematycznie i powinni to robić wszyscy – zarówno bogaci, ja i ci, którzy niewiele zarabiają. Oszczędzać, czyli odkładać tyle, ile można; choćby to miało być pięćdziesiąt złotych miesięcznie. Przez czterdzieści lat trochę się uzbiera, zwłaszcza, że z każdym rokiem od wyższej sumy będą wyższe odsetki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here