Coraz więcej Polaków podejmuje próby odkładania pieniędzy „na czarną godzinę” albo w ramach wyznaczonego przez siebie celu. Niezależnie od motywu skłaniającego do oszczędzania, trzeba wiedzieć jak to robić. Wiele osób popełnia błędy, skutkiem czego są słabe zyski albo ich brak. O czym więc należy pamiętać?

Spore grono oszczędzających osób odkłada środki na nieoprocentowany rachunek bankowy. Tym samym pozbawiają się szansy wypracowania dodatkowych zysków powiększających kwotę posiadanego kapitału. Dlatego rozsądniejszym rozwiązaniem są konta oszczędnościowe albo – jeszcze lepszym – lokaty terminowe.

Dlaczego lokaty terminowe, a nie konta oszczędnościowe?

Konta oszczędnościowe dają swobodny dostęp do zgromadzonego kapitału – można go wypłacić w dowolnym momencie. Natomiast lokaty terminowe trwają przez określony czas, przez który wypłata środków nie jest możliwa (zerwanie lokaty wiąże się z utratą dotychczas wypracowanych odsetek). To z kolei daje większą motywację do oszczędzania i jednocześnie stanowi zabezpieczenie przed ewentualnymi pokusami.

Sposoby na oszczędzanie z zyskiem

Chociaż lokaty terminowe pozwalają osiągnąć wysokie zyski, wiele zależy od konkretnej oferty banku. Jeżeli więc chcesz wypracować odsetki na optymalnym poziomie, musisz dokładnie przeanalizować kilka aspektów. Tylko wtedy będziesz oszczędzać, nie tracąc nic jednocześnie.

  • Porównaj dostępne oprocentowanie

Oprocentowanie jest jednym z czynników wpływających na atrakcyjność lokat. Im wyższe, tym wyższych odsetek możesz się spodziewać.

Jeżeli nie chcesz stracić, nie możesz decydować się na przypadkową ofertę. Musisz porównać produkty bankowe pod kątem właśnie oprocentowania. Zwróć przy tym uwagę na to, czy ma ono charakter stały czy zmienia się w miarę trwania lokaty.

  • Uwzględnij wysokość minimalnego depozytu

Każdy bank oferuje lokaty na ustalonych przez siebie warunkach, uwzględniających m.in. minimalną kwotę depozytu. Warto pamiętać, że niektóre instytucje wymagają dość wysokich kwot kapitału początkowego, np. przekraczających 5000 zł. Dla osób zaczynających oszczędzanie takie kwoty są zbyt wysokie, co automatycznie uniemożliwia założenie lokaty. Tracą więc, mimo że w tym czasie ich pieniądze mogłyby pracować.

Z tego powodu należy szukać takich lokat, które są dostępne dla kwot niższych niż np. 5000 zł. Przykładem może być Lokata Sprint 180 dni dostępna w ofercie Toyota Banku – wystarczy 3000 zł, by móc korzystać z oprocentowania na poziomie 2,5% w skali roku.

  • Weź pod uwagę czas trwania lokaty

Jeżeli chcesz mieć pewność, że w całości otrzymasz wypracowane odsetki, dokładnie zastanów się nad swoją sytuacją finansową. Odpowiedz sobie na pytanie o to, czy w najbliższym czasie będziesz potrzebować środków. Jeżeli tak, zdecyduj się na lokatę krótkoterminową lub rozdziel kapitał – część depozytu wpłać na lokatę kilkumiesięczną, a część – na lokatę z perspektywą długofalowego oszczędzania. 

Jeżeli zależy Ci na osiągnięciu maksymalnych zysków, to wybór lokaty będzie miał duże znaczenie. Dlatego podejmij przemyślaną decyzję – z uwzględnieniem wyżej wymienionych aspektów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here