Jak przygotować się do wzięcia kredytu

Decyzja na lata

W życiu niemal każdego człowieka przychodzi taki moment, w którym decyduje się na inwestycję we własne cztery kąty. Patrząc na dzisiejsze realia rynku nieruchomości, zakup domu lub mieszkania nie może obyć się bez sięgnięcia po kredyt. To właśnie on pozwala ruszyć z miejsca i daje przestrzeń na realizację marzeń. Jak zatem przygotować się do zawarcia umowy kredytowej?

Rachunki zawsze na czas

Niezależnie od tego, kiedy umowa ma być zawarta, warto cały czas pilnować tego, aby każde zobowiązanie finansowe pokrywać w terminie. Mowa tu nie tylko o sprzętach domowych wziętych na raty. Wszystkie rachunki za prąd, gaz, wodę oraz czynsz najlepiej opłacać od razu gdy ma się tylko taką możliwość. Wpisanie do rejestru dłużników może okazać się naprawdę dużym problemem w momencie starania się o pożyczkę. Problem może pojawić się także wcześniej, ponieważ nawet sieci komórkowe weryfikują czy ich potencjalny klient nie widnieje na żadnej z czarnych list. Sytuacje te dobrze opisują liczne artykuły, na przykład te zamieszczone na stronie https://www.poza-bankowe.pl/.

Doradca kredytowy

Ilość ofert pożyczkowych dostępnych na rynku jest niezliczona. Każdy bank proponuje swoje konkurencyjne i ”jedyne w swoim rodzaju” stawki. Nic dziwnego, w końcu każdy chce zareklamować swój produkt jak najlepiej, aby móc go sprzedać z jak największym zyskiem. Jak w tym ma odnaleźć się kompletny laik? W takich sytuacjach można oczywiście działać na własną rękę: porównywać oferty kredytu od różnych banków i zestawiać je w formie rankingu, celem wybrania tej najlepszej. Informacji na temat kredytów można szukać w Internecie, na przykład za pośrednictwem strony https://www.poza-bankowe.pl/Inną opcją jest udanie się po pomoc do osoby doświadczonej w temacie pożyczek na mieszkanie. Doradca kredytowy pomoże przeanalizować zdolność kredytową i doradzi, z której propozycji najlepiej skorzystać.

Zdolność kredytowa

Jest to najważniejsza kwestia, która decyduje o ilości pożyczonej gotówki. Zdolność analizowana jest przez każdy bank w odmienny sposób. Jednej spółce wystarczy jedynie wyciąg z konta, inna poprosi o przedstawienie dodatkowych dokumentów. Taka weryfikacja jest potrzebna bankowi, ponieważ w ten sposób weryfikuje on czy pożyczkobiorca będzie w stanie jednocześnie utrzymać się i spłacać ratę kredytu. Na obniżenie zdolności kredytowej wpływają różnego rodzaju czynniki: wysokość pensji, ilość dzieci i miesięczne zobowiązania.

Wkład własny

Każdy kredyt hipoteczny może zostać przyznany dopiero po wpłaceniu wkładu własnego. Wynosi on zazwyczaj około 10% wartości całego kredytu. Nie trudno więc policzyć, że do pożyczki wartej 300 tysięcy złotych, pożyczkobiorca musi uiścić 30 tysięcy wkładu własnego. Bardzo ważne jest to, aby pieniądze przeznaczone na wkład własny nie pochodziły z innego kredytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here