PIT online w 2019/2020

Początkujący przedsiębiorcy, czy to od razu po założeniu firmy, czy po jakimś czasie, kiedy zaczęła ona przynosić dochody, stoją zazwyczaj przed dylematem: w jaki sposób rozliczać firmę? Można zlecić to zadanie księgowej, która w naszym imieniu zajmie się podatkami, składkami ZUS i innymi tego typu formalnościami, ale nic nie stoi na przeszkodzie (przynajmniej pod względem prawnym), aby robić to samodzielnie. W takim razie które rozwiązanie lepiej wybrać?

Im większa firma, tym łatwiej popełnić błąd

Kiedy na przykład jesteśmy samozatrudnieni i rozliczamy miesięcznie jedną lub maksymalnie kilka faktur, a także nie zatrudniamy pracowników, samodzielne rozliczanie się może być stosunkowo proste, szybkie i nie wymagać specjalistycznej wiedzy. W sytuacji, kiedy mamy wiele wydatków kwalifikujących się jako koszty uzyskania przychodu, a także wiele faktur i pracowników do rozliczenia (ich zaliczki na podatek dochodowy, składki na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne i inne), sprawa zaczyna się komplikować.

Należy pamiętać, że nawet jeśli pomyłki w księgowości dokonaliśmy przypadkiem, w dobrej wierze, czy to z braku wiedzy, czy z braku wprawy, to i tak nie uchronimy się przed karą. Dlatego też, w sytuacji, kiedy szans do popełnienia błędu jest wiele, a stawka jest duża, zlecenie swoich spraw księgowej może być najlepszą opcją. Zwłaszcza, że być może uda jej się dokonać dla nas optymalizacji podatkowej, o której sami byśmy nie pomyśleli i w ten sposób uda się nam na jej usługach nie tylko nie stracić, ale też nieco zyskać.

Więcej cennych porad na tematy biznesowe (w szczególności odnośnie do prowadzenia własnej firmy) znaleźć można tutaj: http://demospolska.pl/.

Istnieją narzędzia do samodzielnego rozliczania się

Warto wiedzieć, że istnieje wiele aplikacji i narzędzi, które mają za zadanie umożliwić szybkie i łatwe samodzielne rozliczanie się, nawet w nieco większych firmach. Warto z takiej opcji skorzystać, jeśli zdecydujemy się na samodzielną księgowość, biorąc pod uwagę, że zazwyczaj nie są to narzędzia drogie.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://demospolska.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here