Jeszcze kilkanaście lat temu sztuka deejayingu wymagała nieco więcej zaangażowania i umiejętności niż w czasach dzisiejszych. Nie chcemy oczywiście w żaden sposób umniejszać DJom, którzy trudnią się tym obecnie, aczkolwiek sprzęt, na którym grali pierwsi Disc Jockeye był dużo mniej zaawansowany i intuicyjny niż ten wykorzystywany w roku 2018. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć, czego potrzebuje DJ dzisiaj oraz, jaka jest najlepsza droga do bycia profesjonalnym adeptem tej sztuki.
Na czym polega deejaying?
Sztuka deejayingu oryginalnie wykonywana jest na adapterach i płytach winylowych. DJ wykorzystuje dwa adaptery oraz mikser, który (mówiąc w ogólnym skrócie) pozwala na mieszanie muzyki z dwóch kanałów na jeden wyjściowy. Obecnie jednak płyty winylowe wykorzystywane są głównie przez konserwatywnych w swoim fachu DJów zajmujących się hip-hopem. DJeje tworzący muzykę elektroniczną oraz różnego rodzaju nowe formy wykorzystują adaptery cyfrowe, które działają na tej samej zasadzie, co klasyczne adaptery winylowe, jednak do miksu przeznaczony jest cyfrowy zapis ścieżki. Dzisiaj odpowiadając na pytanie: „czego potrzebuje dj?” odpowiedzielibyśmy, że konsoli, a nie adapterów.
Konosle djskie
Skoro mowa o współczesnym hardwarze djejskim, to jak już wspominaliśmy, są to konsole podłączane do laptopa. Najczęściej jest to sprzęt wyposażony w dwa urządzenia imitujące adaptery, mikser kanałów, equalizery oraz kilka użytecznych efektów. Poziom zaawansowania zależy w głównej mierze od ceny, jak również wersji, którą wybierzemy (np. istnieją konsole 4-kanałowe). Taką konsolę z jednej strony można podłączyć do laptopa za pomocą kabla USB (potrzebny jest software – czyli programy typu Virtual DJ, Traktor, Serato DJ). Z drugiej strony konsola posiada kanał out, który podłączamy albo do wzmacniacza, albo bezpośrednio do głośników (obecnie konsole posiadają wbudowane wzmocnienia).
Jak zacząć?
W odpowiedzi na pytanie, czego potrzebuje DJ, można stwierdzić ogólnikowo, że sprzętu i umiejętności. Najtańsze konsolety DJejskie można kupić nawet w granicach 200 zł. To dobry pomysł szczególnie dla początkujących, którzy nie wiedzą jeszcze, czy pasja pochłonie ich na tyle, aby zakupić sprzęt z wyższej półki. Programy takie jak Virtual DJ dostępne są w wersjach darmowych, dlatego dostęp do nich może mieć każdy użytkownik Internetu. Ważnym elementem sprzętu dla DJa są także słuchawki. Pozwalają one na odsłuch z kanałów, który chwilowo jest wyciszony na kanale wyjściowym (nie słychać go na głośnikach). To szczególnie ważne podczas „domiksowywania” kawałka, który pojawi się po tym grającym obecnie (tzw. przejścia).