Jednoosobowa działalność gospodarcza ZUS

Składki, które trzeba odprowadzić do zakładu ubezpieczeń społecznych spędzają sen z powiek każdemu przedsiębiorcy. Znacznie łatwiej sytuacja wygląda jeśli chodzi o świeżo upieczonych przedsiębiorców, którzy są na początku własnej kariery biznesowej. Mianowicie, osoby rozpoczynające  prowadzenie działalności gospodarczej mają prawo do skorzystania z ulg podatkowych w ciągu dwudziestu czterech miesięcy od daty rozpoczęcia własnej działalności, co powoduje obniżenie składek na ubezpieczenie społeczne. Jednak w tej kwestii można doczekać się negatywnej informacji, gdyż przedsiębiorca musi zdawać sobie sprawę z tego, że opłacając niższe składki zakładowi ubezpieczeń społecznych, iż także  w przyszłości otrzyma niższe świadczenia wynikające z tego tytułu. Można więc powiedzieć – coś za coś. Jednak wiadomo, że najtrudniejsze są początku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej zus, a obniżenie składek zapewnia lepszy start i drogę ku spełnieniu swoich marzeń oraz założeń życiowych.

 

Ulgi dla przedsiębiorców

Jednoosobowa działalność gospodarcza ZUSNiestety wspomniana powyżej ulga nie przysługuje tym przedsiębiorcom, którzy będę świadczyć podobne usługi dla swojego byłego pracodawcy, które wykonywali  przez dwa lata zanim zdecydowali się na otwarcie swojej własnej działalności gospodarczej. Natomiast ta ulga przysługuje tym przedsiębiorcom, którzy wcześniej byli zatrudnieni na umowę o pracę, jednak pod warunkiem, iż w poprzednim i obecnym roku podatkowym nie byli pracownikami danej firmy.

Koszty wynikające ze składek

Do składek opłacanych przez początkujących przedsiębiorców wliczają się składki na ubezpieczenie społeczne, które zawiera ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenie rentowe oraz ubezpieczenie wypadkowe. Jak zatem przedstawiają się poszczególne kwoty, które zgodnie z obowiązującą ustawą musimy odprowadzić do zakładu ubezpieczeń społecznych?  Obecnie minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą  wynosi 630 zł. Biorąc pod uwagę zniżki ustawowe, jednoosobowa działalność gospodarcza zus musi odprowadzić następujące kwoty:

  1. Koszty ubezpieczenia emerytalnego – 122,98 zł, co stanowi 19,52%
  2. Koszty ubezpieczenia rentowego – 50,40 zł, co stanowi 8%
  3. Koszty ubezpieczenia wypadkowego – 11,34 zł co stanowi 1,80% dla firm ubezpieczających do 9 osób
  4. Koszty dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego – 15,44 zł, co stanowi 2,45 %

Zatem suma wszystkich kosztów wynosi dwieście złotych z groszami. W przypadku działalności jednoosobowej, która zarejestrowana została powyżej dwóch lat, wówczas takie składki wynoszą ponad tysiąc złotych. Zatem ulga wynikająca z rozpoczęcia jednoosobowej działalności zus jest znacznie niższa i zapewnia łatwiejszy start na własnej drodze biznesowej. Natomiast jeśli firma będzie dobrze prosperować, wówczas za dwa lata, w chwili rozpoczęcia opłacania całościowych składek, może nie być już tak dotkliwa dla danego przedsiębiorcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here