Który instrument dęty wybrać?

0
6063

Instrumenty dęte dzielimy na takie dwie podstawowe grupy: dęte blaszane i dęte drewniane. Do dętych blaszanych należą między innymi: trąbka, puzon, kornet i tuba, natomiast do drewnianych zaliczymy: saksofon, flet, obój, klarnet i rożek angielski. Główna przyczyną tego podziału jest rodzaj ustnika, który jest zastosowany w instrumencie. W blaszanych jest to ustnik metalowy i w tych instrumentach nie ma stroika. Role stroika w instrumentach blaszanych pełnią usta grającego, które muszą dokładnie przylegać do ustnika. W instrumentach dętych drewnianych mamy natomiast stroik, który wykonany jest najczęściej z trzciny laskowej lub w obecnych czasach coraz częściej z jakiegoś tworzywa sztucznego. Jest to najmniejszy i zarazem najważniejszym elementem instrumentu, bez którego instrument nam nie zagra.

To który jest z instrumentów dętych jest najlepszy, to oczywiście na te pytanie nie ma odpowiedzi ponieważ każdy z tych instrumentów ma swoją określoną charakterystykę i rolę jaką pełni w zespole czy orkiestrze. Natomiast wybierając instrument dęty powinniśmy przed wszystkim wybrać ten, który nam się najbardziej podoba. Którego brzmienie nam najbardziej odpowiada i na którym chcielibyśmy nauczyć się grać. Oczywiście jeżeli myślimy bardziej perspektywicznie a w planach myślimy o zawodowym graniu, to warto też wziąć pod uwagę konkurencję.

Saksofonistów czy trębaczy jest dużo, więc i duża jest konkurencja żeby się przebić, natomiast dobry puzonista czy tubista zawsze znajdzie dla siebie miejsce, bo tych instrumentalistów jest zdecydowanie mniej. Należy też wziąć pod uwagę swoje indywidualne predyspozycje. Wiadomo że jedni są bardziej uzdolnieni inni trochę mniej, dlatego warto dopasować instrument do swoich predyspozycji. Klarnet, który pod względem budowy jest w zasadzie taki sam jak saksofon jest znacznie bardziej wymagającym instrumentem niż saksofon. Ma to też odzwierciedlenie w praktyce, bo każdy klarnecista zagra na saksofonie, natomiast niestety nie każdy saksofonista poradzi sobie z klarnetem. Jak już zostało powiedziane ważna rolę przy wyborze powinno odgrywać brzmienie jak i sama rola danego instrumentu w zespole. I tak jeżeli lubimy np.: dość nisko brzmiące instrumenty, które dodatkowo jeszcze pełnią bardzo ważną rolę w zespole czy orkiestrze, to możemy zastanowić się nad tubą. Technicznie jest to dość prosty instrument do opanowania a przy tym pełni bardzo istotną rolę w zespole, orkiestrze. To ona nadaje cały główny puls i razem z perkusją tworzą taką podstawę całego granego utworu.

Osoby, które chciały by dysponować szeroką skalą dźwięków powinny zastanowić się nad fletem poprzecznym, który ma największą skalę z pośród wszystkich dętych, która obejmuje dźwięki od c1 do d4, a praktycznie nawet możliwe do zagrania f4, choć jest to już mało przyjemny dźwięk dla osób słuchających. Ci z zapędami i ambicjami instrumentalistów solowych na pewno znajdą ukojenie w trąbce czy saksofonie, ale musimy pamiętać, że to są najbardziej popularne instrumenty dęte więc i konkurencja jest niemała. Warto też wziąć pod uwagę swoje warunki fizyczne, choć wcale nie jest to jakiś ścisły wyznacznik i osoby o drobnej budowie ciała świetni potrafią sobie radzić np.: z tubą. Gorzej może być natomiast jak przyjdzie nam maszerować z instrumentem np.: w jakiejś paradzie. Osoby słabsze mogą sobie nie poradzić z dużym gabarytowo i wagowym instrumentem. Zresztą coś w tym musi być, że najczęściej tubistami są dość duzi, okrągli panowie..

Jedno jest pewne, dęciaki są rewelacyjnymi instrumentami i każdy z nich znajdzie swoje miejsce w orkiestrze dętej, symfonicznie, big bandzie czy zespole kameralnym. Odnajdą się w każdym rodzaju muzycznym począwszy od klasyki, ludowiznę i rozrywkę a kończąc na jazzie i innych gatunkach muzycznych. Przed ostatecznym wyborem instrumentu, warto jest dobrze zapoznać się ze szczegółową charakterystyką danego instrumentu. Jakie techniki są wykonalne na danym instrumencie, jakie stosuje się zadęcie da wydobycia optymalnego brzmienia itp.

Muzyczny.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here