Kurs pierwszej pomocy

Wśród umiejętności, które nabywamy najczęściej już jako dorośli ludzie jedną z najważniejszych jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy. Wprawdzie wiele szkół organizuje spotkania z ratownikami i uczy postępowania w razie wypadku, wiele osób pierwszy kontakt z nauką ratowania życia ma podczas kursu na prawo jazdy. Często jednak brakuje odpowiedniej praktyki. Dlatego, o ile to możliwe, warto zapisać się na kurs pierwszej pomocy, na którym będzie możliwość ćwiczenia na fantomie i sprawdzenia swoich umiejętności w realistycznej symulacji.

Jak wybrać kurs pierwszej pomocy?

Podczas przeglądania oferty dostępnych kursów pierwszej pomocy warto zwracać uwagę na to, co oferują ich organizatorzy. Najlepiej decydować się na te, na których praktyka przeważa nad teorią. W tym celu warto dokładnie czytać opisy kursów pierwszej pomocy i sprawdzić, czy pojawia się informacja o wykorzystaniu np. fantomów.  Podczas najlepiej zorganizowanych kursów na jeden fantom przypadają dwie osoby, dzięki czemu każdy ma możliwość wypróbować podstawowe techniki resuscytacji.

Oczywiście ważnym czynnikiem przy wyborze kursu pierwszej pomocy jest jego cena i czas trwania – najczęściej takie szkolenia trwają jeden dzień, a bardziej rozbudowane – dwa dni, każdy to około sześć-osiem godzin nauki. W tym czasie można nauczyć się zatrzymywania krwotoku, resuscytacji krążeniowo-oddechowej czy usztywniania kończyn.

Kurs pierwszej pomocy – co powinniśmy po nim umieć?

Na stronach organizatorów kursów pierwszej pomocy, np. https://www.transmedyk.pl/kurs-pierwszej-pomocy/ często są wymienione konkretne zagadnienia wchodzące w tematykę szkolenia. Warto zastanowić się nad możliwością zorganizowania kursu pierwszej pomocy w firmie. Można zamówić opracowanie i przeprowadzenie szkolenia z uwzględnieniem specyfiki miejsca. Na przykład z elektrowni pracownicy są narażeni na inne wypadki, niż w firmie logistycznej czy na placu budowy. Niezależnie od szczegółowych zagadnień, kurs pierwszej pomocy powinien nauczyć nas rozsądnego i zdecydowanego zachowania do czasu przybycia karetki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here