Odzież robocza

Nawet jeśli nie wykonujemy prac na zewnątrz, to z pewnością widzieliśmy niejednokrotnie osoby, które jesienią i zimą tego typu prace wykonują. Dlatego też z pewnością zdajemy sobie sprawę, że są one zawsze wyposażone w odpowiednią odzież roboczą. Jeśli natomiast sami mamy nieco więcej do czynienia taką odzieżą, to na pewno wiemy, jak ważne jest jej odpowiednie dopasowanie. Kurtki zimowe robocze pozwalają bowiem uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji intensywnej pracy na dworze.

Odzież robocza – dlaczego jest tak ważna?

Co do konieczności wyposażania pracownika w odpowiedni ubiór nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości. Kodeks Pracy bardzo jasno i klarownie porusza tę kwestię, nie pozostawiając pracodawcom złudzeń – jeśli istnieje ryzyko zniszczenia odzieży pracownika albo jeśli występują konkretne wymagania sanitarne, technologiczne bądź bezpieczeństwa i higieny pracy, to pracownikowi musi zostać zapewniona odpowiednia odzież robocza i obuwie.

Czy pracodawca ma obowiązek wyposażenia pracownika w kurtkę zimową roboczą?

Powyżej przytoczony artykuł zwraca uwagę na konieczność noszenia odpowiedniej odzieży roboczej w sytuacji, gdy naruszone może zostać bezpieczeństwo pracownika. Jak najbardziej wykonywanie prac na świeżym powietrzu w okresie zimowym, wiąże się z ryzykiem naruszenia zdrowia i życia, a więc i bezpieczeństwa pracownika. Wobec tego powyższy artykuł Kodeksu Pracy jak najbardziej odnosi się do konieczności zapewnienia pracownikowi także odpowiedniej kurtki zimowej roboczej.

Jaka powinna być odpowiednia kurtka zimowa robocza?

Przede wszystkim powinna być ciepła. Co to oznacza? Że pracownik nie powinien w niej w marznąć, powinna chronić go przed chłodem oraz wilgocią. Najczęściej tworzone są one z materiałów sztucznych takich jak poliester. Podczas noszenia jej nie musimy obawiać się o to, że ciepło wytwarzane przez nasze ciało zacznie uciekać. Tego typu kurtki zimowe robocze są odporne zarówno na działanie wiatru, mrozu, jak i deszczu.

Bardzo popularną propozycją, jeśli chodzi o materiał zimowej odzieży roboczej, jest softshell. Składa się on z dwóch warstw. Jest to podszycie polarowe, którego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała oraz warstwa odpowiadająca za ochronę przed wilgocią i wiatrem. Taka tkanina, mimo że nie przepuszcza zimnego powietrza, to jednocześnie nie sprawia, że się „gotujemy” podczas noszenia kurtki. Wykonana jest ona bowiem także z tkaniny oddychającej, co ma niebagatelne znaczenie dla naszego dobrego samopoczucia i wydajności podczas pracy.

O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając zimową odzież roboczą?

Istotną rolę odgrywa nie tylko sam materiał użyty do wyprodukowania kurtki, ale i wygoda podczas jej noszenia. Kluczową kwestię odgrywa możliwość wykonywania swobodnych ruchów. Ma to ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia i ogólnej wygody w pracy. Dodatkowo kurtka zimowa robocza powinna posiadać odpowiednio dużą ilość kieszeni oraz wygodne i solidne zapięcie w postaci zamka błyskawicznego. Ważny jest także jej kolor. Jeśli prace prowadzone są przy drodze, tak jak to jest w przypadku drogowców, to powinna być ona odblaskowa. Jest to kwestia, która ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa w trakcie pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here