Zdrowy rozsądek podpowiada, że najlepiej kontrolujemy własne wydatki poprzez płacenie gotówką. Trudniej się wówczas wydaje pieniądze, które fizycznie trzymamy w dłoni. Czasem jednak w danym momencie nie mamy tyle pieniędzy przy sobie lub dokonujemy zakupów, podczas których fizycznie nie płacimy gotówką (np. przez Internet). Wówczas warto skorzystać z karty kredytowej. Trzeba robić jednak z głową, by w pełni skorzystać z jej właściwości i nie wpaść w pułapkę kredytową.

Gotówką zapłacimy wszędzie, z wyjątkiem zakupów internetowych. Jest przyjmowana w każdym tradycyjnym sklepie i płacąc nią wydajemy maksymalnie tylko tyle, ile jej posiadamy przy sobie. Czasem jest honorowana jako jedyny środek płatności. Bardzo trudno jest zaplanować, ile gotówki będziemy potrzebować w danym momencie, a noszenie jej przy sobie nie jest do końca bezpiecznie. To sprawia, że warto wybrać także dodatkową formę płatności, jaką jest karta kredytowa.

Co to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to rodzaj pożyczki bankowej, z której możemy skorzystać do wysokości przyznanego nam limitu. Co najważniejsze, kredyt ten może być nieoprocentowany, jeśli oddamy go  w wyznaczonym czasie i będziemy dokonywać płatności jedynie w formie bezgotówkowej. Czyli płacimy nią tak samo jak kartą do naszego konta bankowego, ale nie wybieramy nią gotówki z bankomatu. Dlaczego? Ponieważ wówczas od wybranej kwoty zapłacimy prowizję, a bank zacznie nam naliczać odsetki od wypłaconej kwoty.

Działanie karty kredytowej

Działa to na zasadzie okresu rozliczeniowego (przykładowo: 30 dni) podczas którego mamy możliwość skorzystania z dodatkowych pieniędzy, będących własnością banku. Czyli – jeśli trafi nam się interesująca okazja zakupu np. jakiegoś produktu w promocyjnej cenie w sklepie czy zakupu usługi jak np. wycieczka last minute, a nie mamy w danej chwili wolnej gotówki, możemy skorzystać z karty. Tak samo możemy jej użyć do zakupów np. biletu lotniczego czy w sklepie internetowym, gdzie nie mamy fizycznej możliwości zapłacenia gotówką.

Kartą zapłacimy w sposób bezpieczny w Internecie i skorzystamy z wielu programów rabatowych. Natomiast dzięki dodatkowemu, darmowemu ubezpieczeniu „chargeback”, będziemy mogli żądać zwrotu pieniędzy, jeśli nie otrzymamy zakupionego produktu czy usługi. I co najważniejsze, będzie to załatwiał za nas bank. Dodatkową ochroną w przypadku jej utraty jest fakt, że możemy ją błyskawicznie zastrzec.

Po okresie rozliczeniowym, bank przygotowuje nam zestawienie wszystkich dokonanych transakcji w tym okresie. Następnie wyznacza nam termin np. kolejne 22 dni (ilość dni może się różnic od używanej karty i banku), bezpośrednio po okresie rozliczeniowym na zwrot wydanych pieniędzy. W tym terminie należy oddać całą kwotę, a bank nie naliczy nam żadnych odsetek. Okres rozliczeniowy i dodatkowe dni na spłatę, nazywamy okresem „bezodsetkowym”. Jeśli więc dokonamy płatności w pierwszym dniu, to mamy aż do 52 dni na skorzystanie z darmowego kredytu. Jeśli natomiast nie zwrócimy sumy w całości, a jedynie tylko część, to niestety bank naliczy nam odsetki od całej kwoty, którą wykorzystaliśmy. Dlatego warto korzystać z karty kredytowej w sposób przemyślany i odpowiedzialny.

Co wybrać: gotówkę czy kartę?

Czy lepiej więc płacić gotówką czy kartą kredytową? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko będzie zależało od danej sytuacji, miejsca czy, najprościej mówiąc, od stanu posiadanej gotówki przy sobie. Każdy sposób ma swoje plusy i ograniczenia. Najważniejsze jest to, że jeśli korzystamy z karty kredytowej, to powinniśmy ją sporadycznie wykorzystywać. Potraktować ją jako „awaryjną gotówkę”, tylko do przemyślanych zakupów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here