Wśród produktów bankowych służących do przechowywania i pomnażania nadwyżek finansowych najpopularniejsze są lokaty oraz konta oszczędnościowe. Wielu z nas zastanawia się jednak, co konkretnie wybrać. Przed podjęciem decyzji warto wiedzieć, jakie są najważniejsze różnice między lokatą a kontem oszczędnościowym.

Oferta banków, mimo że już jest duża, wciąż jest poszerzana – można wyróżnić m.in. wiele rodzajów lokat. Także konto oszczędnościowe znajdziemy z różnym oprocentowaniem – stałym lub zmiennym. Trudno wybrać ofertę, która w 100% spełni nasze wymagania i zapewni nam zysk. Przed spotkaniem w banku warto się przygotować i poznać główne różnice między dwoma najpopularniejszymi produktami służącymi do gromadzenia oszczędności.

Konto oszczędnościowe to większa elastyczność

Konto tego typu to połączenie tradycyjnego depozytu i rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Zyskasz wyższe odsetki, ale docenisz też jego elastyczność, której nie zapewni Ci lokata.Oznacza to, że możesz swobodniej gospodarować swoimi pieniędzmi.

W każdej chwili możesz wypłacić lub wpłacić pieniądze bez utraty odsetek. Z drugiej jednak strony konto jest niżej oprocentowane niż lokata. Są też pewne ograniczenia – zwykle bez prowizji możesz dokonać jednej wypłaty miesięcznie. Za kolejne bank pobierze opłatę.

Lokata uczy oszczędzania

Może się wydawać, że lokaty bankowe i rachunki oszczędnościowe nie różnią się za bardzo. Są to produkty stworzone z myślą o gromadzeniu i pomnażaniu oszczędności. Jeśli obawiamy się, że będziemy musieli wpłacać lub wypłacać pieniądze, lepiej wybrać konto oszczędnościowe. Za elastyczność zapłacimy jednak niższym oprocentowaniem.

Jednak to nadal lokata oferuje nam wyższe oprocentowanie, a co za tym idzie zysk. To także świetny sposób na naukę oszczędzania – jeżeli jesteś podatny na pokusę wypłacania środków, teraz zastanowisz się co najmniej dwa razy. Właśnie dlatego mówi się o „zamrażaniu” pieniędzy – musisz żyć tak, jakbyś tych pieniędzy po prostu nie miał (oczywiście na czas trwania umowy z bankiem). Ma to również swoje minusy – na przykład nie wybierzesz się spontanicznie na szybki urlop.

A zatem – co wybrać?

Zarówno lokaty bankowe, jak i konta oszczędnościowe to produkty gwarantujące bezpieczeństwo naszych pieniędzy oraz zysk. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który z tych produktów jest lepszy – wiele zależy od kwoty, jaką chcemy wpłacić, od naszego stylu życia i umiejętności oszczędzania.

Bez względu na to, jaką decyzję podejmiesz, zawsze będzie to bezpieczniejsze i rozsądniejsze wyjście niż przechowywanie gotówki w domu – w skarbonce, puszce czy przysłowiowej skarpecie. Coraz częściej decydujemy się też na oba produkty, dzieląc między nie nasze oszczędności. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here