Opał na zimę

Zbliża się okres jesienno zimowy i wiele osób zastanawia się nad kosztami związanymi z opałem. Z roku na rok wszystkie opłaty związane z utrzymaniem są coraz większe. Nie ma idealnego złotego środka albo rozwiązania, które sprawiłoby, że koszty utrzymania nie wzrosną. Na co więc się zdecydować?

Ciepłe mieszkanie

Jedną z podstawowych potrzeb człowieka jest posiadanie dachu nad głową, zaspokojenie uczucia głodu i posiadanie odpowiedniego do konkretnej pory roku odzienia. Jeśli w mieszkaniu jest przyzwoita temperatura, w której domownicy nie marzną, to każdemu przyjemnie jest funkcjonować w takich pomieszczeniach. Czym więc najlepiej ogrzewać mieszkanie, żeby było tanio a efektywnie? Polska jest krajem znanym z kopalń i co za tym idzie z wydobywania węgla. Okazuje się jednak, że nie każdy węgiel ma taką samą wydajność.

Dobrej jakości węgiel

Najlepszą opcją byłoby korzystanie z wysokiej jakości węgla. Różnice w węglu, które widać na pierwszy rzut oka to między innymi jego wielkość. W zależności od tego jaki mamy piec, w składach węgla, takich jak Lipnowski Opał, zakupimy różnej wielkości węgiel, taki jak kostka, orzech lub ekogroszek. Na cenę takiego popularnego opału wpływa między innymi jakość produktu, na którą składa się między innymi zawartość popiołu, zawartość części lotnych, wilgotność danego węgla oraz wielkość ziarna. Inną cechą, która ma wpływ na wysokość ceny jest na przykład pochodzenie węgla, czy mamy do czynienia z produktem krajowym czy zagranicznym (importowanym). Te wszystkie elementy sprawiają, że jeden gatunek węgla będzie bardziej kaloryczny od innego. Im bardziej kaloryczny węgiel, tym większą ilość energii cieplej można z niego pozyskać, co w praktyce oznacza rzadsze dokładanie do pieca i zmniejszenie kosztów ogrzewania. Co więcej, najbardziej wydajne i efektywne spalanie jest wtedy, jeśli węgiel będzie jak najmniej wilgotny. Żeby zakupić jak najmniej wilgotny opał, to najlepiej byłoby wiedzieć w jaki sposób jest on przechowywany. A w jaki sposób osoba nie znająca się na opale może poznać, czy dany węgiel jest energetyczny? Jest na to bardzo prosty sposób, wystarczy zaobserwować ilość powstającego po spalaniu popiołu. Im więcej odpadu po spalaniu w formie popiołu, tym większe straty energetyczne. Niska cena nie zawsze idzie w parze z jakością węgla. Doświadczenie pokazuje, że jeśli kupimy węgiel ze sprawdzonego źródła, to za bardziej kaloryczny materiał opałowy będziemy musieli niestety więcej zapłacić. Zaletą takowego zakupu jest fakt, że takiego droższego węgla zużyjemy znacznie mniej, będzie on dużo bardziej wydajny i znacznie lepiej ogrzeje nasze mieszkanie.

Ekologiczne rozwiązania

Przyjęło się stwierdzenie, że węgiel nie jest ekologicznym materiałem opałowym. Jednak żeby zadbać o bardziej ekologiczne spalanie, to wystarczy popatrzeć na skład kupowanego węgla. Im mniejsza zawartość siarki, tym mniejsza ilość emisji spalin, która wpływa na zanieczyszczenie środowiska. Na to, czy węgiel jest ekologicznym opałem wpływa także jakość instalacji oraz kotłów węglowych. Ze względu na ekologię i dbanie o środowisko wiele osób woli ogrzewać mieszkanie mniej popularnym od węgla pelletem albo brykietem. Czym są te mniej znane materiały opałowe? Pellet jest materiałem opałowym, który najczęściej produkowany jest z odpadów drzewnych, które muszą być wysuszone, rozdrobnione, sprasowane i dopiero wtedy może być poddany procesowi polegającym na granulacji. Pellet najczęściej pakowany jest w worki, które ułatwiają transport oraz przechowywanie. Pellet można wpisać w ekologiczny materiał opałowy, ponieważ oprócz tego, że jest produkowany z naturalnych surowców, to do jego produkcji nie wykorzystuje się już żadnych dodatkowych substancji chemicznych. Przewagą, którą dobry pellet w Grodzisk Mazowiecki ma nad innymi materiałami opałowymi jest fakt, że wydaje on podczas spalania bardzo mało szkodliwych substancji. Za przyjazny dla środowiska materiał opałowy uważany jest także coraz bardziej popularny brykiet. Jest on produkowany głównie z produktów ubocznych drewna. Wysokiej jakości brykiet to taki, który nie zawiera żadnych dodatkowych składników. Jego zaletą jest więc to, że ze względu na swój skład jest mało szkodliwy dla środowiska. Co więcej, podobnie jak pellet, dzięki zgrabnym opakowaniom, jest łatwy do przechowywania i transportowania.

To tylko trzy podstawowe materiały opałowe, którymi ogrzewane są polskie domy. Nie zawsze cena idzie w parze z jakością, dlatego dobrze jest znaleźć taki skład opału, który posiada tylko certyfikowane produkty. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czego się spodziewać po zakupionym opale.

Więcej informacji dotyczących domów jednorodzinnych znajdziesz w serwisie http://www.adaptacje-domow.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here