urlop

Każdy z nas po ciężkim okresie pracy zasługuje na urlop wypoczynkowy. Z takiego urlopu korzystamy również w ciągu roku w przypadku jeśli potrzebujemy załatwić jakąś pilną sprawę, a godziny pracy nam na to nie pozwalają. Zgodnie z kodeksem pracy, który obowiązuje każdego pracownika bez wyjątku, pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługuje prawo do corocznego płatnego urlopu.. Jeśli dana osoba rozpoczyna dopiero przygodę z pracą zawodową musi pamiętać, że podczas pierwszych dwunastu miesięcy pracy przysługuje mu prawo do urlopu rozliczanego z każdym miesiącem, a więc w danym miesiącu jest to jedna dwunasta całości rocznego urlopu wypoczynkowego. Istotna jest w tym wypadku długość stażu pracy. Mianowicie osobom, które posiadają staż pracy krótszy niż dziesięć lat, przysługuje dwadzieścia dni urlopu. Zatem w pierwszym roku pracowniczym wychodzi to dwa dni urlopu co drugi miesiąc, a w pozostałe sześć miesięcy po jednym dniu. Z kolei osoby posiadające co najmniej dziesięć lat stażu pracy mogą liczyć na dwadzieścia sześć dni urlopu wypoczynkowego.

 

Ekwiwalent urlopowy – dla kogo?

płatny urlopPewnym minusem jest fakt, iż pracownik nie może żądać wypłacenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w sytuacji kontynuowania pracy u tego samego pracodawcy. Po prostu nie ma takiej możliwości, bowiem nie reguluje tego polskie prawo pracownicze. W sytuacji, jeśli pracownikowi wygasła  umowa o pracę przed nabyciem przez niego prawa do corocznego urlopu, w tej sytuacji istnieje opcja polegająca na skorzystanie z urlopu wypoczynkowego proporcjonalnego do długości jego zatrudnienia. Również polskie prawo reguluje również sytuację w której pracownikowi, które wybrał już urlop wypoczynkowy w momencie rozwiązania umowy o pracę, nie przysługuje prawo do skorzystania z dodatkowego urlopu w momencie zatrudniania się w innym przedsiębiorstwie w ciągu tego samego roku pracowniczego. Rekompensata za niewybrany urlop przysługuje tylko i wyłącznie w sytuacji, jeżeli dany pracownik nie ma sposobności ze skorzystania z urlopu z powodu rozwiązania stosunku pracy. Jak zatem oblicza się wysokość takiej rekompensaty? Otóż obliczenia następują w wyniku oparcia o stawkę wynagrodzenia byłego już pracownika.

Urlop ustawowy

W Polsce ustanowione są dni wolne od pracy dla każdego pracownika. Wówczas pracownik otrzymuje płatny urlop, oczywiście nie wybierany z tych dwudziestu czy dwudziestu sześciu dni. W polskiej ustawie wyszczególnione są następujące dni, w których każdy pracownik nie musi przychodzić do swojej pracy. Są to: 1 stycznia (Nowy Rok), 6 stycznia (Święto Trzech Króli), Święta Wielkanocne – zarówno pierwszy jak i drugi dzień świąt, 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (Święto Konstytucji), pierwszy dzień Zielonych Świątek, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia (Święto państwowe związane ze świętem Wojska Polskiego oraz Święto kościele – Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny), 1 listopada (Wszystkich Świętych), 11 listopada (Święto Niepodległości), a także Święta Bożego Narodzenia, przypadające co roku na 25 i 26 grudnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here