Popularne zrobotyzowane stanowiska spawalnicze

Nie ulega wątpliwości, że jedną z podstawowych cech charakterystycznych aktualnego przemysłu jest gwałtowna automatyzacja i robotyzacja. Pomijając wiele różnych argumentów za i przeciw temu zjawisku, warto zauważyć, że wiąże się ono ze wzrostem wydajności produkcji, ale też i z koniecznością dostosowania hal produkcyjnych do nowej rzeczywistości.

Wybór zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego

Jednym z najwyraźniejszych przykładów obszarów, w których proces robotyzacji postępuje już od dłuższego czasu, jest spawanie. W ten sposób zwiększa się wydajność pracy przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich standardów oraz norm jakościowych danego produktu. Korzystanie ze zautomatyzowanego parku maszynowego to zresztą również większa gwarancja powtarzalności przy wykonywaniu nawet najbardziej skomplikowanych detali.

Jednocześnie jednak planując wykorzystanie zrobotyzowanego stanowiska spawalniczego w hali, należy zacząć od przeprowadzenia wnikliwej analizy techniczno-ekonomicznej, która z jednej strony uwzględni rodzaj spawów i spoin szczepnych, a przez to technik spawania, z których chcemy korzystać, a z drugiej weźmie pod uwagę wymagania BHP obowiązujące na hali. Dopiero po przeprowadzeniu tego typu analizy można przejść do fazy skompletowania komponentów niezbędnych do realizacji ustalonych założeń.

Szeroki wybór stanowisk spawalniczych

Jeśli chodzi o zrobotyzowane stanowiska spawalnicze to obecnie na rynku mamy szeroki wybór producentów oraz produktów, które można dobrać w zależności od indywidualnych potrzeb konkretnej hali i zadań spawalniczych jakie będą na danym stanowisku podejmowane.

Dokonując tego typu wyboru należy z pewnością uwzględnić liczbę osi programowalnych jakie posiada robot, zasięg jego pracy, a także dokładność i powtarzalność ruchów jaką się charakteryzuje. Poza tym należy również zwrócić uwagę na dostępne opcje spawalnicze jakie oferuje nam wybrane stanowisko.

Stanowiska spawalnicze, czyli nie tylko roboty

Warto też pamiętać, że zrobotyzowane stanowiska spawalnicze to nie tylko sam robot, ale zestaw, w którego skład standardowo wchodzi jeszcze konstrukcja ścian, torowisko przeznaczone dla robota, a także oczywiście odpowiednio dobrane sterowniki.

Istotne funkcje pełnią także poszczególne urządzenia peryferyjne, takie jak chociażby złącza antykolizyjne, stacje czyszczące, czy też różnego rodzaju urządzenia zabezpieczające.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here