W wielu firmach pracownicy oprócz podstawowego wynagrodzenia mogą również liczyć na dodatkowe bonusy i przywileje. Podstawowym jest najczęściej samochód służbowy. Taką korzyść otrzymują przede wszystkim ci, dla których auto jest podstawowym narzędziem pracy. Sprawdźcie, jak postrzegany jest benefit w tej postaci przez zatrudnionych i pracodawców.
Samochód w pracy
Częste delegacje, codzienny transport albo praca w terenie. To główne powody, dla których pracodawcy decydują się powierzyć pracownikowi auto. Konieczność częstego podróżowania sprawia, że zatrudniony nie chce eksploatować swojego samochodu, a pracodawcy nie stać na sowitą premię, która pokrywałaby wydatki związane z używaniem prywatnego pojazdu.
Pokaźna flota samochodowa jest typowa nie tylko w firmach transportowych czy branży logistycznej. Samochód służbowy może wykorzystywać również pracownik biurowy, który zajmuje etat na wysokim stanowisku. To również przedstawiciele, których zawodowe obowiązki realizowane są w terenie.
Co na to szef?
Przywilej w postaci samochodu firmowego to dla pracodawcy korzystne rozwiązanie. Nierzadko taki dodatek oferowany jest zamiast podwyżki czy pokaźnej premii. Jest też zachętą do pracy na danym stanowisku. Pracodawcy sami przyznają, że wolą oferować niższe wynagrodzenie finansowe, ale by wyrównać straty, umożliwiają pracownikom korzystanie z niektórych dóbr firmy. Takim może być właśnie auto.
Wszystko dlatego, że zmniejszają koszty, jakie wiążą się ze środkami przeznaczanymi dla pracownika. Raty kredytu za samochód czy raty leasingowe można wrzucać przecież w koszty prowadzonej działalności. Podatek zmniejszy również wartość eksploatacji takiego auta.
Jak finansować flotę aut?
Samochód firmowy to dzisiaj ogromna inwestycja. W przypadku nabycia choćby kilku aut dla pracowników może okazać się, że kondycja finansowa działalności zostanie znacznie zachwiana. Właśnie dlatego przedsiębiorcy decydują się najczęściej na zewnętrzne źródło finansowego wsparcia. Mamy na myśli kredyt samochodowy dla firm albo leasing.
W przypadku leasingu pojazdy staną się własnością firmy dopiero po spłacie całego zobowiązania. Pod tym względem kredyt wydaje się bardziej korzystny, bo przedsiębiorca staje się od razu właścicielem pojazdu i może nim dowolnie dysponować. Kredyt samochodowy dla firm może być dzisiaj udzielany na preferencyjnych warunkach. Warto porównać oba rodzaje wsparcia i wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby i możliwości prowadzonej działalności.
Czy wiecie, że …
- Okazuje się, że posiadanie aut firmowych, z których mogą korzystać pracownicy firmy, wpływa korzystnie na wizerunek prowadzonej działalności i jej renomę.
- Auta firmowe są nierzadko wykorzystywane również po godzinach pracy zatrudnionych.
- Samochód służbowy jest nadal atrakcyjnym dodatkiem do pensji.
- „Firma mnie docenia” – tak właśnie myśli większość osób, które mogą korzystać ze służbowego samochodu.
- Inwestycja we flotę aut jest jedną z podstawowych, na jaką decyduje się początkujący przedsiębiorca.