Kierunek wyboru studiów zwykle zależy od zainteresowań przyszłego studenta czy studentki. Jednak kwestia zainteresowania nie jest jedynym czynnikiem przy wyborze danego kierunku. Bardzo ważnym aspektem, którzy studenci także biorą pod uwagę jest to, czy jest szansa, że po otrzymaniu dyplomu i wyjścia z uczelni znajdą pracę w swoim zawodzie, do którego przygotowywali się kilka lat i wydali całkiem niemałe pieniądze. Do przyszłościowych zawodów z pewnością należy praca informatyka. W świecie, który jest coraz bardziej skomputeryzowany poszukują i poszukiwać będą fachowców z dziedziny informatyki niemalże do każdej firmy, która posiada zarządzanie systemem informatycznym. Zresztą trzeba przyznać, że studia informatyczne są kierunkiem coraz chętniej wybieranym przez studentów, szczególnie przez mężczyzn.

 

Pasja ważniejsza od dyplomu

Studia informatyczneUkończenie studiów czy zdobycie dyplomu nie powoduje, że dana osoba od razu staje się fachowcem w danej branży. Również dyplom magistra z informatyki nie sprawia, że mamy do czynienia z informatycznym specjalistą. Aby być dobrym informatykiem cały czas trzeba się uczyć, wyjeżdżać na specjalne szkolenia, które zagwarantują poszerzanie swojej niezbędnej wiedzy. Dobry fachowiec powinien być także, a może przede wszystkim, wielkim pasjonatem danej dziedziny. Tylko wtedy wyzwala się dodatkowa motywacja do wykonywanej pracy, która staje się skuteczniejsza, a przy tym rośnie szansa na osiągnięcie dobrych korzyści finansowych. Często myli się pojęcie pracy informatyka. Informatyk nie jest tylko osobą, która ma za zadanie włączyć i wyłączyć komputer, a także raz za czasu naprawić wadliwe oprogramowanie czy dokonać cyklicznego serwisu komputera. Informatyk przede wszystkim powinien znać się na najnowszych wszelkimi technologiach komputerowych, które usprawnią funkcjonowanie firmy, przez co praca stanie się dużo bardziej efektywna i przyjemna.

 

Niektórych studentów dziwi fakt, że dominującym przedmiotem na kierunku informatycznym jest matematyka. Bowiem praca informatyka nie opiera się jedynie na naprawie komputerów. Dlatego istotne jest to, aby przyszły student miał dobre stopnie oraz wyniki egzaminu maturalnego nie tylko z przedmiotu informatyki, ale również z nauki ścisłej, do jakiej należy matematyka. Jeszcze lepiej byłoby, gdyby egzamin maturalny zdawany był z tych przedmiotów na poziomie rozszerzonym, bowiem wtedy dużo łatwiej otrzymać promocję na nasze wymarzone studia informatyczne. Warto pamiętać, że w pracy zawodowej na stanowisku informatyka jest możliwość dalszego rozwoju, a co za tym idzie osiągnięcia awansów. W tym zawodzie nie ma tak zwanego szklanego sufitu. Wręcz przeciwnie. Często okazuje się, że pierwsza praca jest jedynie początkiem do osiągnięcia dużej kariery jako informatyk czy na przykład programista. Warto na początku poświęcił więcej czasu na naukę, a zrezygnować z codziennych przyjemności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here