Młodzi ludzie, którzy pragną kontynuować swoją naukę w szkole wyższej robią wszystko, aby jak najlepiej napisać zdać egzamin maturalny, a także w szkole średniej uzyskiwać dobre stopnie szczególnie z tych przedmiotów, które potrzebne będą na drodze dalszego kształcenia i pracy zawodowej. Również bardzo często na studia decydują się osoby, które mają po trzydzieści, czterdzieści, a nawet więcej lat. Dzieje się tak z dwóch przyczyn. Po pierwsze chcą doskonalić swoją wiedze z danej dziedziny, a po drugie często wymaga tego sytuacja związana z pracą zawodową i ultimatum postawione przez danego pracodawcę. Jakie zatem studia wybrać? To oczywiście indywidualna sprawa każdego zainteresowanego. Część przyszłych studentów wybiera studia licencjackie, inni decydują się na studia inżynierskie.
Studia inżynierskie coraz bardziej popularne
Studia inżynierskie, podobnie jak studia licencjackie, są studiami pierwszego stopnia. Jednak oczywiście różnią się nie tylko uzyskanym dyplomem, ale również długością kształcenia. Mianowicie studia licencjackie zwykle trwają sześć semestrów, natomiast studia inżynierskie to nauka obejmująca okres siedmiu bądź nawet więcej miesięcy, w zależności od wybranego przez siebie kierunku, a także uczelni, w której się kształcimy. Oczywiście trzeba na samym początku dokonać wyboru, czy wybrać studia dzienne, czy może podjąć naukę w trybie zaocznym. Studia zaoczne wybierają głównie osoby, które w trakcie nauki chcą normalnie pracować i zarabiać pieniądze, aby nie żyć już na garnuszku rodziców. Niektórzy studenci mają już założone rodziny bądź posiadają takie plany, więc nie mogą sobie pozwolić na codzienne kształcenie. Przede wszystkim ta forma kształcenia doprowadza do zdobycia wiedzy teoretycznej, jak również praktycznej, a więc wymaganej u wielu potencjalnych przyszłych szefów. Zwykle po studiach inżynierskich łatwiej znaleźć sobie dobrą pracę, aniżeli po licencjacie. Absolwenci studiów inżynierskich znani są nie tylko jako ludzie teorii, ale również fachowcy w dziedzinie praktycznej. Również część studentów decyduje się na podjęcie studiów II stopnia i tutaj również mają do wyboru dwie opcje – naukę dzienną lub w trybie zaocznym.
Przykładów studiów inżynierskich jest bardzo wiele. Od architektury i urbanistyki, poprzez automatykę i robotykę czy bioinżynierię i biotechnologię. Studenci mogą również wybrać takie kierunki jak budownictwo, chemia budowlana, ekoenergetyka, elektronika, fizyka medyczna, geodezja i kartografia, górnictwo i ekologia, inżynieria akustyczna, inżynieria i gospodarka wodna, inżynieria materiałów kompozytowych, mechaniczna inżynieria tworzyw, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, nanotechnologia i technologie procesów materiałowych, optyka, papiernictwo i poligrafia, technologie i systemy bezpieczeństwa, telekomunikacja, zarządzanie inżynierskie oraz wiele, wiele innych. Oczywiście, w wielu wyższych szkołach nie znajdziemy tych wszystkich kierunków jednocześnie, zwykle możemy wybrać spośród kilku wyszczególnionych kierunków inżynierskich.