Utylizacja oleju spożywczego

Zużyty olej spożywczy jest produktem ubocznym powstającym podczas przygotowywania wielu smażonych potraw. Niezależnie od tego, czy jest to olej rzepakowy, słonecznikowy, lniany czy sezamowy, problem z jego utylizacją pozostaje taki sam. Wylewanie go do zlewów bądź toalet jest zarówno nieekologiczne, jak i może powodować uszkodzenia rur i innych elementów sieci kanalizacyjnej. Wywołane jest to przede wszystkim faktem, że olej – w wysokiej temperaturze będący płynem o niewielkiej gęstości – w niskich temperaturach, na przykład w kontakcie z zimną wodą, szybko tężeje i może prowadzić do powstania poważnych zatorów w obrębie kanalizacji. Z kolei olej, nawet bez przeszkód podróżujący przez sieć kanalizacyjną, po kontakcie z środowiskiem może prowadzić do skażenia zarówno gleby, jak i wód gruntowych.

Odpadu tego jednak trzeba się w jakiś sposób pozbyć – jak więc zrobić to ekologicznie i bezpiecznie?

Warunki domowe – utylizacja niewielkich ilości oleju

Niewielkie ilości zużytego tłuszczu, pochodzące z naszej domowej kuchni, są relatywnie proste w utylizacji. Zamiast wylewania oleju do kuchennego zlewu, wystarczy przelać go do słoika lub butelki. Po wypełnieniu takiego pojemnika, należy go szczelnie zamknąć, po czym umieścić w pojemniku na odpady zmieszane. Działanie to minimalizuje ryzyko awarii kanalizacyjnej oraz zmniejsza niebezpieczeństwo skażenia środowiska naturalnego.

Kuchnia większej skali – olej w ilościach hurtowych

Własnoręczna utylizacja dużych ilości oleju, powstających w restauracjach czy barach, jest zadaniem wręcz niewykonalnym. Przydać mogą się tutaj usługi wyspecjalizowanych firm, zawodowo zajmujących się odbiorem i utylizacją tego typu odpadów. Przedsiębiorstwa te przyjeżdżają regularnie do danej restauracji i odbierają baniaki ze zużytym olejem. Część z nich oferuje także dostawy świeżego oleju czy też wystawienie stosownego dokumentu, którym jest Karta Przekazania Odpadu – często okazuje się ona przydatna podczas kontroli sanepidu.

Dalsze losy zużytego oleju

Zużyty olej, odebrany z lokali gastronomicznych, najczęściej nie ląduje jednak na śmietniku. Firmy zajmujące się utylizacją tego odpadu poddają go recyklingowi, uzdatniając go do użycia do innych celów. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • wytwarzanie biopaliw,
  • produkcja oleju opałowego,
  • produkcja oleju do silników typu diesel (olej biodiesel),
  • wytwarzanie smarów technicznych.

Takie wykorzystanie umożliwia zarówno pozbycie się problemu obecności zużytego oleju spożywczego, jak i wykorzystanie go w innych dziedzinach życia, w których wciąż może być on przydatny. Jest to obecnie najbardziej zgodny z ekologicznym sposobem myślenia sposób utylizacji i recyklingu oleju. Obecnie, gdy świadomość ekologiczna społeczeństwa wzrasta, zarówno korzystanie z  przyjaznej dla środowiska drogi utylizacji oleju spożywczego, jak i wybór produktów powstałych na drodze recyklingu tego „odpadu” (takich jak olej biodiesel) cieszą się coraz większą popularnością. Jest to bardzo korzystny trend, z pewnością przyczyniający się do mniejszego zanieczyszczenia naszego ekosystemu – a w konsekwencji jest to trend korzystny dla nas wszystkich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here