Konieczność zarabiania jest nieodzownym elementem samodzielnego, dorosłego życia. Jednak wielu osobom towarzyszy dylemat, polegający na trudności dokonania wyboru pomiędzy pracą na etacie a założeniem własnej firmy. Nie ulega wątpliwości, że jest to niezmiernie trudna decyzja, jednak rozważenie kilku kryteriów mogłoby pomóc w jej podjęciu.
Zgodnie z tym, co sugerują eksperci, prowadzenie własnej działalności wcale nie musi wiązać się z ponoszeniem dużych kosztów. Zarówno prowadzenie własnej działalności, jak i praca na etacie posiadają plusy i minusy. Do niekwestionowanych zalet zatrudnienia na etacie można zaliczyć ochronę socjalną oraz płatny urlop. I na tym korzyści się wyczerpują, a co więcej, prawie jedną trzecią zarobionych pieniędzy trzeba odprowadzić do urzędu skarbowego.
W przypadku założenia własnej firmy obniżenie składki ZUS w ciągu dwóch pierwszych lat jej prowadzenia stwarza możliwość zaoszczędzenia pewnych kwot. O ile jednak etatowy pracownik posiada pewne przywileje, o tyle prowadzenie własnego przedsiębiorstwa nie zapewnia ani urlopu wypoczynkowego, ani urlopu wychowawczego.
Pracownik etatowy ma względny spokój, właściciel firmy musi borykać się z wieloma trudnościami, takimi jak zdobywanie zleceń, ale w zamian jest swoim szefem. Według specjalistów, już w momencie, gdy dochody wynosiłyby około tysiąca pięciuset złotych miesięcznie bardziej opłacalne będzie prowadzenie własnej firmy niż praca na etacie. Jeżeli jednak zarobki byłyby niższe niż tysiąc pięćset złotych, to praca na etacie byłaby bardziej opłacalna.
Bardzo trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione w tytule pytanie. Nie ulega jednak wątpliwości, że każdy, zanim podejmie ostateczną decyzję, musi wnikliwie ją przeanalizować, a co więcej, dostosować do własnej sytuacji. Etat czy firma? Można by powiedzieć, że i jedno, i drugie, ponieważ – pomijając nawet kwestie formalne czy finansowe – do prowadzenia własnej działalności trzeba mieć predyspozycje, z czego wiele osób po prostu nie zdaje sobie sprawy.