Wszystko co musisz wiedzieć o uzupełnianiu PIT 2022

PIT, czyli podatek dochodowy, jest obowiązkowy do rozliczenia dla każdej osoby fizycznej, która uzyskuje legalnie dochody. Rozliczenie PITu to wyliczenie rocznego podatku względem naszych uzyskanych kosztów. Dowiedz się najważniejszych kwestii o rozliczaniu podatkowym PIT 2022.

PIT 2022, zmiany w prawie podatkowym

Prawo podatkowe cały czas się zmienia i ewoluuje. Zmiany dotykają każdego płatnika, którego czeka rozliczenie PIT 2022. Warto wcześniej dowiedzieć się czego one dotyczą.

Pośród zmian, które obowiązują na mocy nowych praw pojawiło się m.in.:

  • zwiększenie kwoty wolnej od podatku
  • inne rozliczenie osoby wychowującej samotnie dziecko
  • zmiana stawki podatkowej w przypadku nie przekraczania 120 000 zł dochodu w ciągu roku
  • rozszerzenie ulgi rehabilitacyjnej

To jedynie część z poprawek. Każda z nich może wpłynąć na sposób naszego rozliczania, dlatego warto zaznajomić się z nowym prawem.

Część z wprowadzonych zmian niestety mocniej obciąży nas jako zwykłego płatnika lub pracodawce. Nie mniej jednak pojawił się cały szereg nowych ulg, z których zalecamy skorzystać.

Rozliczenie PITu przez internet

PIT 2022

Kalkulatory rozliczeń PIT to wygodna metoda na uzupełnienie niezbędnych prawnie druków.

Strony zaprojektowane w sposób bardzo czytelny, a użytkownicy mogą skorzystać z wielu udogodnień oraz wskazówek. W razie wątpliwości o jakości witryny zawsze można poszukać opinii innych klientów.

Poprzez internet jesteśmy w stanie złożyć, każde zeznanie dotyczące dochodów. Wśród nich np:

  • dochód z pracy
  • dochód z emerytury
  • dochód z zarobku uzyskanego za granicą
  • dochód z działalności gospodarczej.

Programy do rozliczeń internetowych, na podstawie podawanych przez nas danych, same proponują właściwe do wypełnienia druki. Wypełnione druki wyślesz poprzez swoje konto bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. Nie musisz chodzić i czekać w kolejkach. Teraz wszystko załatwisz z komputera w Twoim domu!

Wszystkie uzupełniane dokumenty nie tylko są od razu wysyłane bez zbędnego oczekiwania, ale również gromadzone na Twoim koncie użytkownika. Dzięki temu w każdej chwili możesz wejść w historię i sprawdzić je.

PIT 2022 nie musi być, aż tak skomplikowany jak Ci się wydaje, jeżeli tylko skorzystasz z profesjonalnej pomocy.

Najczęstsze błędy w wypełnianiu PIT

Rozliczenie PITu przez internet

Dla zdecydowanie przeważającej części ludzi wypełnianie formalności podatkowych jest stresującym zadaniem. Prawo dla przeciętnej osoby wcale nie jest oczywiste przez co pojawiają się różne błędy.

Zanim złożysz swój PIT 2022 dowiedz się na co zwracać szczególną uwagę.

Pierwszym problemem, który łatwo można uniknąć jest nie trzymanie się właściwego terminu, w którym należy złożyć deklarację podatkową. Skutkuje to naliczaniem niepotrzebnych odsetek.

W najczęstszych błędach pojawiają się źle uzupełnione dane osobowe lub całkowite pominięcie ich. Błędne podawane są cyfry PESELu oraz NIPu pracodawcy.

Zwróć tez uwagę, czy przedstawiane kwoty zgadzają się z rzeczywistymi, ewentualne zaokrąglenia są dobrze obliczone oraz nie zapomnij o podpięciu załączników jeżeli takie są wymagane.

Niekiedy do składania deklaracji używane są przez podatników nieaktualne już druki. Dzieje się to w przypadku stacjonarnego uzupełniania PIT w Urzędzie Skarbowym. Specjalistyczne strony do rozliczeń PIT będą wykazywać odpowiednie dokumenty.

Pamiętaj żeby uzupełniać każdy druk skrupulatnie i kilkukrotnie go sprawdzić przed wysłaniem. Niewiele czasu będzie to kosztować, a unikniesz dodatkowych stresów. Jedynie dobrze wypełniona, pełna dokumentacja będzie prawnie uznana.

Rozliczanie internetowe pozwoli na uniknięcie dużej części błędów. Zapoznaj się bliżej z rozliczeniami PIT online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here