zdolność kredytowa - czym jest i jak ją poprawić

W przypadku, gdy przedsiębiorca lub indywidualny klient składa wniosek do banku o udzielenie kredytu, pojawia się pytanie o zdolność kredytową. Zdolność kredytowa – czym jest i jak ją poprawić?

Zdolność kredytowa jest to sprawdzana przez bank przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu lub pożyczki zdolność podmiotu do spłacania zaciągniętego długu razem z odsetkami. Jeżeli podmiot posiada zdolność kredytową, pomiędzy kredytodawcą, w tym przypadku bankiem a kredytobiorcą jest podpisywana umowa, na mocy której są określane warunki spłaty zadłużenia, łącznie z terminem zakończenia uiszczania comiesięcznych rat.

Zdolność kredytowa jest badana poprzez sprawdzanie wysokości dochodów i porównywanie ich z wydatkami. O tym, czy dany podmiot otrzyma kredyt, decyduje właśnie zdolność kredytowa. Dla banku dobrym klientem jest ten podmiot, którego miesięczna rata kredytu jest dużo niższa od jego dochodów. Jest to jednoznaczne z tym, że taki kredytobiorca jest wiarygodny, ponieważ nie będzie miał problemu ze spłacaniem zadłużenia.

Stosując odpowiednie działania, zdolność kredytową można poprawić. Należy w tym celu podjąć decyzję o zlikwidowaniu kart kredytowych oraz o zamknięciu linii debetowych na osobistych rachunkach. Wszystkie informacje związane z korzystaniem z kart kredytowych i dotyczące debetów docierają do Biura Informacji Kredytowej. Analityk bankowy, który sprawdza zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców, tam właśnie będzie szukał pierwszych informacji.

W przypadku, gdy ubiegający się o kredyt podmiot, posiada inne pożyczki, powinien zatroszczyć się o wydłużenie spłaty, ponieważ ten prosty zabieg spowoduje obniżenie wysokości miesięcznej raty.

W celu poprawienia zdolności kredytowej bardzo istotnym czynnikiem będzie zmniejszenie kosztów utrzymania gospodarstwa domowego. Aby to osiągnąć można sprzedać jeden z samochodów, ograniczyć do minimum wydatki czy zatroszczyć się o zwiększenie obrotu na rachunku bieżącym. Im częstsze wpływy na konto, tym wyższa zdolność kredytowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here