Podjęcie decyzji o zadłużeniu się na dwadzieścia lub trzydzieści lat musi być gruntownie przemyślane. Warto zastanowić się, jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny, żeby później niczego nie żałować, ponieważ odwrotu nie będzie.
Zanim ostateczne postanowienie dotyczące kredytu hipotecznego zostanie podjęte, warto sprawdzić swoją zdolność kredytową w BIK i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w ogóle można sobie pozwolić na taki kredyt, zważywszy, że przez trzy dekady wiele może się zmienić. Gdy decyzja będzie pozytywna, dobrze byłoby skorzystać z usług doradcy kredytowego, ponieważ jego rola jest bardzo ważna.
Nie mniejszą wagę należy przywiązywać do wyboru banku. Przy pomocy doradcy kredytowego trzeba sprawdzić oferty kilku banków, po to, żeby z jednej strony mieć możliwość wyboru, z drugiej natomiast zdecydować się na skorzystanie z usług banku, który zaproponuje najkorzystniejsze warunki. To w interesie banku leży udzielenie kredytu i dlatego można – podając przybliżone szczegóły oferty konkurencji – podjąć negocjacje.
W przypadku każdego kredytu bardzo ważna jest umowa, jednak jeśli chodzi o kredyt hipoteczny, ma ona szczególne znaczenie. Tu nie wystarczy samo przeczytanie umowy, ponieważ bankowej terminologii można po prostu nie zrozumieć. Tu potrzebny jest doradca, który nie tylko wytłumaczy zawiłości, ale także podejmie twarde negocjacje z bankiem w celu zapewnienia klientowi jak najlepszych, optymalnych warunków kredytowania.
Biorąc kredyt hipoteczny, nie należy wydawać całej gotówki. Warto pomyśleć o tym, żeby zostawić sobie pieniądze przynajmniej na trzy lub cztery pierwsze raty, ponieważ takie obciążenie dla budżetu domowego to duże wyzwanie.
Kredyt hipoteczny nie powinien wywoływać przerażenia, jednak warto być czujnym i ostrożnym, żeby niczego nie przeoczyć, a co więcej, nie ulec namowom na wzięcie jakiegoś produktu inwestycyjnego, który niekoniecznie będzie opłacalny. Dobrze byłoby mieć na uwadze nie tylko wysokość comiesięcznych rat, ale także całą kwotę kredytu.